Základem soutěže zůstává, že starostu nebo starostku musí nominovat někdo jiný než oni sami. V případě Petrovic to byli zaměstnanci tamní mateřské školy. „Náš hlavní důvod je jednoduchý. Byl to především pan starosta, kdo se před třemi lety zasadil o to, aby u nás mateřská škola vznikla. Díky jeho kroku se sem přistěhovalo mnoho rodin s dětmi, kterým mimo jiné zajistil také bydlení," odůvodnila krok školky její ředitelka Simona Profantová.

Soutěž pořádají společnosti ČSOB a Era ve spolupráci s Nadací Via. Starostu roku bude letos komise vybírat ze sedmasedmdesáti kandidátů. Třináct z nich pochází z Jihomoravského kraje a dva z Blanenska. „Samotného mě to zaskočilo, dříve nás bývalo více. Ale o vedení obcí to nevypovídá, je to o aktivitě jejich obyvatel. Na Blanensku úřaduje nemalé množství kvalitních a schopných lidí," podělil se o svůj názor Paulík.

Své šance na konečné vítězství nepřeceňuje. „V tomto případě však v každém případě platí, že nejdůležitější je zúčastnit se. Beru to jako pochvalu od lidí za práci mou a mých kolegů. Potěšilo mě to tím víc, že se blíží konec našeho volebního období," připomněl Paulík.

Vítěz soutěže získá pro svou obec dvě stě padesát tisíc korun. „To rozhodně není zanedbatelná částka. Asi bychom ji využili na podporu našich sportovních oddílů a mládeže," prohlásil petrovický starosta.

Druhým nominovaným starostou z Blanenska je starosta Sloupu Josef Mikulášek. Jeho vyjádření se však Blanenskému deníku Rovnost včera nepodařilo získat.

Loni se kromě něj Paulíka o ocenění ucházela i starostka Závisti. „Ani jsem o tom nevěděla, ale samozřejmě mě to potěšilo. Tentokrát už mě lidé nenominovali, tak jsem je asi něčím naštvala," usmála se Jana Minaříková.

Ve skutečnosti jsou podle ní důvody patrně v něčem jiném. „Loni jsme nutně potřebovali peníze na nové dětské hřiště, takže to byla velká motivace. A možné je i to, že to chtěli zkusit, a když to nevyšlo, tak to vzdali. A nedivila bych se, kdyby je čím dál horší politická situace v zemi od podobných kroků odrazovala sama o sobě," upozornila Minaříková.

Jeden pokus zatím stačil také starostce Spešova Ivaně Holomkové. „Lidé se snažili mě přihlásit znovu, ale sama jsem je od toho odradila. Jejich iniciativa mi ale dělá radost a do budoucna svou kandidaturu nevylučuji. Teď je však podle mě přednější pracovat na zvelebování Spešova. To je daleko důležitější než všechny podobné soutěže dohromady. A až se posuneme zase o kus dál, případné ocenění si i více zasloužím," nabídla svůj postoj spešovská starostka.

Svého starostu k účasti vybízejí i obyvatelé Lysic. „Nejprve jsem to striktně odmítal, ale před čtyřmi lety jsem nakonec povolil. Byla to však naprostá výjimka, ke které se nechci vracet a své dojmy raději ponechám bez komentáře," naznačil starosta Lysic Luděk Baláč.

Nominovaní starostové z Blanenska

2013

Vladimír Paulík (Petrovice)
Josef Mikulášek (Sloup)

2012

Vladimír Paulík (Petrovice) Jana Minaříková (Závist)

2011

Vladimír Paulík (Petrovice)
Petr Ducháček (Drnovice)
Ivana Holomková (Spešov)

2010

Antonín Rus (Benešov)Luděk Baláč (Lysice)Petr Dvořáček (Vanovice)František Kala (Vilémovice)