Starostou Újezdu u Černé Hory je na další čtyři roky znovu Jan Stejskal. A to i přesto, že jej v minulém volebním období vyšetřovala policie. Ta jeho případ předala státnímu zastupitelství, podle kterého je nyní věc pravomocně ukončena. Na starostu podal trestní oznámení jeden z občanů Újezdu a nynější zastupitel obce Jaroslav Říha. Vedlo jej k tomu zmizení kovové konstrukce mostu na obecním pozemku na přelomu ledna a února roku 2007. Tehdy se vedení obce pustilo do úprav potoka. Všechny lávky i most tak byly posunuty dál od vodního toku.

„Rozložený most pak ležel na hranici našeho a obecního pozemku. Jednou jsme zaregistrovali, že železnou konstrukci mostu začal odtahovat traktor. Muž, který most odstranil, potvrdil, že jednal na příkaz starosty. Hlavní trámy mostu pak údajně starosta použil ve své kovovýrobě. To prokázali i svědkové z dílny,“ popsal v době, kdy policie zahájila vyšetřování krádeže mostku, Jaroslav Říha.

„Pachatele jsme zjistili. Poté byl případ ze strany policie ukončen a předán na Okresní státní zastupitelství,“ informovala nyní mluvčí blanenských policistů Iva Šebková. Bližší identitu pachatele policisté neprozradili.

Protože se Říha obával, že krádež konstrukce mostku zůstane nepotrestána, nechal na ni zpracovat znalecký posudek. Podle něho měla ocelová konstrukce bez pražců hodnotu sedmnáct tisíc korun. Tím, jestli krádež kostry mostku v Újezdu přesáhla hranici škody do pěti tisíc korun stanovenou pro přestupek a stala se tak trestným činem, se zabývalo Okresní státní zastupitelství v Blansku. Podle něho je nyní celý případ ukončen.

„Trestní stíhání na pachatele krádeže kostry mostku v Újezdu u Černé Hory jsem zastavil. Ze znaleckých posudků vyplynulo, že hodnota konstrukce byla vyčíslena pod pět tisíc korun. Nedošlo tak ke spáchání trestného činu, čin byl klasifikován jako přestupek. A promlčecí lhůta u přestupkové odpovědnosti je jeden rok,“ uvedl Jaroslav Horák z Okresního státního zastupitelství v Blansku. Toho, kdo přestupek spáchal, na státním zastupitelství prozradit nechtěli. „Věc je nyní pravomocně skončena, jméno pachatele říct nemůžu,“ dodal Horák. Další vyjádření Jaroslava Říhy k případu se redakci ani po četných pokusech získat nepodařilo.

Újezdský starosta Jan Stejkal obvinění odmítá a do obecního zastupitelstva se v říjnových volbách rozhodl kandidovat znovu.

„Jednání některých spoluobčanů je jen snahou ničit moji pověst za každou cenu, i když tím ničí také reputaci celé obce. K opětovnému kandidování do zastupitelstva obce mě přiměly podněty občanů i skutečnost, že mě oslovili lidé připravující kandidátní listinu za Sdružení nezávislých kandidátů 2010,“ vysvětlil starosta. Tato strana získala v obecním zastupitelstvu čtyři mandáty z pěti a Jan Stejskal byl znovu zvolen na post starosty. A v obci toho chce dokázat ještě dost.

„Prioritou zastupitelstva v tomto volebním období je stavba budovy obecního úřadu, zajištění techniky na zimní údržbu obce a údržbu zeleně v obci, pokračování v plánech souvisejících s projektem na čistírnu odpadních vod či optimální řešení plánované dálnice v katastru obce,“ jmenoval Stejskal.

Újezdští, kteří proti Stejskalovi už dříve protestovali, se i nyní bojí, co od něj mohou ještě čekat. „Starosta se ve volbách obklopil mladými lidmi, díky kterým získal hlasy. A v obci se zase nic nezmění,“ dodal muž z Újezdu, který nechtěl být jmenován.