„Lidé se nejčastěji zbavují starých, nemocných a nemohoucích psů. Výjimkou nejsou ani štěňátka, která zde končí poté, co povyrostou a přestanou být chtěnou hračkou," vysvětlila vedoucí blanenského útulku Jarmila Jurová.

Na Blanensku funguje pouze jeden útulek. Provozuje ho městská společnost Služby Blansko. Psy proto přijímají jen z Blanska a blízkého okolí. V Boskovicích je sice záchytná stanice pro psy, ale ta nemá status útulku. „Lidé často dělají velkou chybu. Vozí k nám totiž psy, které našli třeba třicet kilometrů od Blanska, což potom komplikuje majitelům hledání," uvedla Jurová.

Sedmadvacet psů

Psy do útulku vozí městská policie. Loni jich odchytila čtyřicet devět. „Počty odchycených psů se moc nemění. Letos jsme za sedm měsíců odchytili osmadvacet psů," upřesnil ředitel městské policie Blansko Martin Lepka.

Někdy se stane, že strážníci už při odchytu vědí, komu pes patří. Pokud ale majitele neznají, putují psi do útulku. Od obyčejných nálezců útulek zvířata nepřijímá. „Toto opatření jsme zavedli z toho důvodu, aby se lidé jednoduše nemohli zbavit odpovědnosti za psa a nenosili nám pejsky kdykoliv je omrzí," doplnila vedoucí útulku.

Po přijetí psa do útulku následuje sedmidenní karanténa a vyšetření veterinářem. Když je všechno v pořádku, do dvou týdnů se pro psa začne hledat nový majitel. Letos se to povedlo v devatenácti případech. „Lidi o nalezených psech informujeme prostřednictvím blanenské televize, inzerátů v novinách i na Facebooku. Občas se najde původní majitel psa, v polovině případů jde pes do nového domova. Někteří pejsci jsou bohužel neudatelní a dožijí svůj život u nás," konstatovala Jurová.

Mnoho psů, které v útulku přijmou, nemělo lehký osud. „Máme tady osmiměsíčního pejska Tlapku z Adamova, kterého majitel nechal na kolejích a srazil ho vlak. Kvůli úrazu ho čeká amputace pravé přední tlapky, i přes tak neblahé zkušenosti na lidi nezanevřel," pohnutě vylíčila Jurová.

Tlapka patří mezi ty psy, kteří stále doufají v nový domov. „Hodně se tady setkáváme s tím, že lidé hledají štěně nebo konkrétní rasu. S nemocnými a především starými psy je to problematičtější, ale občas najdeme majitele i pro ně," řekla Jurová s tím, že dvacet psů z blanenského útulku našlo letos domov u nových majitelů.

Štěně si z blanenského útulku pořídila například Lucie Šmardová. „Loni v září jsem na stránkách uviděla fotku štěňat a byla to láska na první pohled. Po rodinné poradě jsem si pejska dovezla domů, a i když to bylo zpočátku náročné, letos oslavíme první rok společného soužití a svého rozhodnutí nelitujeme. Byla to nejlépe investovaná pětistovka mého života," svěřila se na Facebooku útulku. Při pořízení psa zaplatí nový majitel jenom pět set korun, pokud jde o starého psa, jsou to dvě stovky a nemocného pejska dostane bez poplatku.

Otřesné příběhy

Počet psů přijatých do útulku se každoročně zvyšuje. „Nejhorší na tom je, co jsou schopni lidé němé tváři udělat. Loni jsme zde měli štěně, které majitel oslepil kyselinou a zavřel ho do kanálu. Naštěstí se ale najdou jiní, kteří se i o takového pejska nebojí postarat, a za to jim patří velký dík. Kéž by jich bylo víc, " uzavřela přáním Jurová.

MARIE JAHODOVÁ

MARTINA SPOUSTOVÁ