O problémech s přesností hodin blanenští radní vědí. „Hodiny seřizujeme pravidelně, jenže mají starý mechanismus a čas se musí nastavovat ručně. Jestli se zpožďují, nebo ne, ovlivňují i výraznější změny teplot," vysvětlil vedoucí odboru hospodářské správy Miroslav Peterka. Před dvěma lety prošly rekonstrukcí především čtyři ciferníky hodin. Radní je nechali vyměnit za bezmála dvě stě tisíc korun.

Drobné opravy a seřizování mechanismu řeší úředníci města sami, na větší problémy povolávají odborníky. „V roce 1993 jsme udělali generální opravu stroje. Hodiny jsme celé rozebrali, vyčistili a vyměnili vadné díly. Byly to ovšem poslední výrazné úpravy, které jsme na mechanismu prováděli," řekla Jarmila Rudolecká Vallová z vyškovské firmy Valla, která v roce 2012 zařídila i výměnu ciferníků. Z jakého roku mechanismus pochází, není jasné. Jisté je to, že hodiny na radnici jsou od roku 1904.

Že se hodiny předchází nebo zpožďují o pár minut, není podle Rudolecké Vallové nic neobvyklého. Otázka jejich přesnosti vyvstala už při jejich generální opravě. „Blanenské hodiny jsou opravdu staré, navíc jsou seřizovány ručně, a tak je logické, že se o nějaké ty minuty rozbíhají," doplnila.

Další opravy v plánu nejsou. „Hodiny se snažíme udržovat v co nejlepším stavu. Výraznější úpravy, jako třeba pořízení automatického systému, by ale byly velmi drahé," upozornil Peterka.

Ručně seřizují hodiny i ve Sloupě. Na tamním kostele ukazují čas čtyři ciferníky. „Zatím o zavedení automatického systému neuvažujeme. Když se změní čas ze zimního na letní, někdo na věž vyleze a hodiny seřídí. Nemáme s nimi žádný problém," vysvětlil sloupský farář Karel Chylík.

Do automatizace před nedávnem investovali například ve Vanovicích. „Nechali jsme opravit kostelní hodiny, které nešly přibližně šedesát let. Původní mechanismus zůstal stejný, ale připojili jsme ho na automatický systém, který nám čas seřizuje naprosto přesně," vysvětlil vanovický farář Pavel Freitinger.

Podobný systém funguje také na boskovické radnici. Tamní hodinový mechanismus byl kompletně vyměněn před čtyřmi lety a od té doby se hodiny seřizují pomocí rádiového signálu. „Pokud vím, neměli jsme od té doby problém s tím, že by šly hodiny špatně," zmínila místostarosta Boskovic Jaromíra Vítková.

MARIE JAHODOVÁ