Práce v rozsahu zhruba 26 milionů korun tam počítají s novým vodovodem, kanalizací, opravou sítí, novým povrchem silnice a chodníky. „V souvislosti s plánovanou stavbou silničního mostu na Staré Blansko je vhodné připravit inženýrské sítě už nyní. Dojde tím k úspoře na budoucích přeložkách, které by si stavba přemostění vynutila. Bude nutné přeložit vodovodní řad a prodloužit stávající kanalizaci,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.

Město za chodníky, kanalizační a vodovodní přípojky k domům a veřejné osvětlení zaplatí bezmála osm milionů. Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí pak na novou kanalizaci a vodovod uvolní dvanáct milionů. Kraj na úpravu silnice dalších šest milionů.

Samotný silniční most se má vybudovat v roce 2022, kdy je trati Brno-Česká Třebová naplánovaná několikaměsíční výluka. Odhady nákladů se pohybují kolem 350 milionů korun. „Nyní probíhá územní řízení o umístění stavby a město jedná se Správou železniční dopravní cesty, krajem i státem na možnostech spolufinancování,“ dodal Crha.

Most má nahradit cestu přes železniční přejezd do lokality Staré Blansko. Kvůli nárůstu provozu na trati jsou však v současnosti na přejezdu spuštěné závory během hodiny až pětatřicet minut. A situace se má v dalších letech postupně zhoršovat. „V nepříznivém případě bude přejezd uzavřen až padesát minut. Průměrnou dobu uzavření přejezdu předpokládáme pětačtyřicet minut,“ uvedl mluvčí železničářů Marek Illiaš.

Motoristy věčné fronty u kolejí rozčilují. „Než se dostanu na druhou stranu, spadnou závory i třikrát,“ okomentoval před časem cestu ze Starého Blanska do centra města jeden z řidičů Karel Heřman.

Železničáři chtějí po výstavbě mostu zmíněný přejezd u vlakové zastávky Blansko-město uzavřít. Město jedná o tom, aby se pod ním současně s novým mostem vybudoval bezbariérový podchod pro pěší i cyklisty.

Nový silniční most má měřit sto padesát metrů. Po osm metrů široké silnici bez problémů projedou i kamiony mířící do firem v této části města. Pro pěší a cyklisty dělníci postaví oddělenou, tři metry širokou lávku.