V pátek už byla plocha vedle kunštátského kostela svatého Stanislava téměř srovnaná. „Na skládku a na recyklační linku jsme odvezli asi tisíc sto až tisíc dvě stě tun stavebního odpadu. Samotná demolice je v podstatě hotová. Už toho moc odvézt nezbývá. Ještě celou plochu zarovnáme. Předávat upravené místo máme příští pátek," uvedl Vladimír Konopáč, jednatel kunštátské firmy, která starou školu bourala.
Podle něj se akce obešla bez potíží. „Budova už byla vyklizená a připravená na demolici. Žádné problémy jsme s bouráním neměli. Vše šlo hladce," řekl v pátek na místě Blanenskému deníku Rovnost Konopáč.
Bagr v akci
Jeho slova potvrdil i bagrista Vladislav Mynář. „Trošku obtížnější bylo shodit bagrem první patro staré školy, ale šlo to. Trochu jsme čekali, že by mezi trámy mohlo být něco zajímavého, jak se občas u starých budov stává. Ale nic se nenašlo. Když pominu staré noviny Rudé právo, tak opravdu nic," pousmál se muž.
Bourání staré školy sledoval zpovzdálí také kunštátský kostelník Josef Mágr. Právě tamní kostel s budovou staré školy bezprostředně sousedil. „Byl jsem jednoznačně pro to, aby se stará škola zbourala. Byla ve špatném stavu. Teklo do ní, byly špatné rozvody elektřiny, kanalizace. Kde by vedení města na nákladnou rekonstrukci vzalo? Slyšel jsem, že by stála až dvacet milionů korun. Investovat do toho takové peníze je podle mého nesmysl," nastínil svůj názor Mágr.
Podle něj volné místo nyní využijí i návštěvníci kostela. „Jestli tam bude park a nějaká místa pro parkování, jak se uvažuje, tak je to podle mě dobré řešení. Mohou ho využít i lidé, co přijedou do kostela, třeba na pohřeb. V bezprostředním okolí kostela totiž příliš volného místa není," dodal.
Odstranění zchátralé budovy jako vhodné řešení vidí také Vlasta Kaderková z nedalekého Sulíkova. „Oprava staré školy by zřejmě stála spoustu peněz, které Kunštát nemá. Jestli tam bude místo ní park a stání pro auta, tak je to podle mě dobré, volná plocha bude více využívána. Mně by se líbilo, kdyby tam mohl zajíždět také autobus," poznamenala žena.
Naopak proti demolici se už v minulosti postavil například kastelán kunštátského zámku Radim Štěpán. Ten proti ní v roce 2008 inicioval petici. „K demolici staré školy jsem už všechno řekl. Nebudu to nyní komentovat. Svůj postoj jsem nezměnil," řekl v pátek Štěpán.
Podle něj byla stavba staré školy významná z několika důvodů. „Jednalo se o raně klasicistní budovu pocházející z přelomu osmnáctého a devatenáctého století a Kunštát příliš takových historických staveb nemá. A nesmíme zapomínat na to, že už v roce 1803 v ní sídlila škola a potom v ní bylo i okresní vlastivědné muzeum," uvedl již dříve Štěpán.
Demolice za milion
Přesto ale budova nepatřila mezi chráněné památky. „Na budově byly totiž udělané tak rozsáhlé novodobé úpravy, jako například vybourané výlohy obchodů, jiná fasáda i vnitřní úpravy, že za současného stavu na ní už ani není co památkově chránit," vysvětlil v minulosti Štěpán s tím, že ale vzhledem k nedostatku peněz postoj radnice k demolici stavby svým způsobem chápe.
Demolice staré školy přišla kunštátskou městskou kasu na přibližně jeden milion korun. „Starší projekty počítají na ploše bývalé školy s parkem a s místem na parkování aut. Do čtrnácti dnů se zastupiteli vypracujeme konkrétní návrh, jak to tam bude v budoucnu vypadat. Samozřejmě se na úpravy okolí kostela budeme snažit získat dotace," uvedl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.