V havarovaném autě bojuji o život zranění lidé. Zaklínění, nemůžou se hnout. Bezmocně čekají na pomoc. Každá minuta může v takové situaci rozhodnout o životě a smrti. U podobných nehod, u požárů nebo při povodních zasahuje také jednotka profesionálních hasičů ze stanice v Kunštátu. Ta má však namále.

Připravované vládní škrty v rezortu ministerstva vnitra totiž budou mít tvrdý dopad na rozpočet jihomoravských hasičů pro příští rok. V ohrožení je šest hasičských stanic v kraji, které mohou zaniknout. Mezi nimi je i ta v Kunštátě, kde slouží deset profesionálních hasičů. „Vůbec si nedokážu představit, že by naši stanici zrušili. Pro oblast Kunštátska a Olešnicka je doslova klíčová. Spadá pod nás skoro padesát obcí. Navíc terén v okolí je velmi členitý. Když by k zásahu měli jezdit hasiči z Boskovic, dojedou na místo minimálně o deset a víc minut později než my. To už by mohlo být také pozdě. Samozřejmě, že nám velmi pomáhají dobrovolní hasiči, ale ti nemají většinou dostatečnou techniku a vybavení. Že kraj musí šetřit? Takový způsob úspory nechápu. Jde přece o lidi a kolikrát i o život,“ míní velitel kunštátské požární stanice Zdeněk Němec s tím, že ročně vyjíždějí do akce zhruba stokrát.

Podle Němce zatím Kunštátské o případném zrušení stanice a úsporách v rozpočtu jihomoravských hasičů nikdo neinformoval. „Ve středu zde byl po zasedání bezpečnostní rady Jihomoravského kraje hejtman Hašek. Provedl jsem ho po stanici, ptal se na provoz a věci kolem. Nic konkrétního jsme se ale nedozvěděli. Já o úsporných opatřeních slyšel v televizi a četl v novinách, ale to je vše,“ dodal Němec.

Na středeční bezpečnostní radě Jihomoravského kraje připustil šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán, že škrty v rezortu ministerstva vnitra region citelně poznamenají. „Nevím přesně, o kolik budeme muset rozpočet na příští rok snížit. Můj velmi hrubý odhad je čtrnáct milionů korun,“ řekl Pelikán a nevyloučil, že kvůli úsporám možná zanikne až šest hasičských stanic v kraji, mezi nimiž by mohla být ta v Kunštátě.

To, že by se měla požární stanice v Kunštátě zrušit, se nelíbí tamnímu starostovi Pavlu Göpfertovi. „Nemůžu předjímat, co bude. S námi o zrušení stanice zatím nikdo nejednal. Ale zrušení by bylo nesmyslné. Jsme na okraji okresu a naši profesionální hasiči mají na starosti velmi rozsáhlé území. Jsem zásadně proti zrušení stanice. Naopak bychom potřebovali ještě profesionální jednotku posílit,“ dodal Göpfert.

O zrušení kunštátské požární stanice se uvažovalo již před pěti lety. Proti tomu ostře vystoupili nejen Kunštátští, ale také starostové okolních obcí. Na ministerstvo tehdy odeslali petici s padesáti podpisy starostů. „Zpráva o tom, že by se měla stanice v Kunštátě rušit, mě doslova a do písmena vytočila. To lidé v menších městech a vesnicích neplatí řádně daně, aby neměli v případě nouze jistotu, že jim někdo pomůže? To mají práci profesionálů zastávat lidé z dobrovolných sborů?“ je rozhořčený starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Podle Peši se zrušením kunštátské požární stanice žádné úspory nedosáhne. „Navíc na Kunštátsko a Olešnicko by museli k nehodám nebo požárům jezdit profesionálové z Boskovic. A ti na místo nedorazí, i kdyby se sebevíc snažili, v zákonem stanovém čase. A to je v případě, kdy jde o život, přece nejzásadnější věc,“ řekl starosta Olešnice, jenž byl před pěti lety iniciátorem petice.

Podle Pešy není načasování úsporných opatření před komunálními volbami dobré. „Politici si asi myslí, že starostové nebudou tak krátce před volbami klást odpor a proti úsporným opatřením protestovat. Já ovšem doufám, že zvítězí zdravý rozum a ti, co o tomto problému budou rozhodovat, si dobře spočítají, co by zrušení stanice v Kunštátě přineslo. Já osobně jsem za ni připraven bojovat,“ uzavřel Peša.