VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

Několik let nemůže vyrazit ven bez kapesníku například Helena Havlíčková z Boskovic. „Alergii na všechny druhy pylů mám asi pět let. Projevuje se to hlavně vodovou rýmou, ale díky protialergickým lékům, které beru celoročně, je to lepší. Jenže teď léky proti alergii hodně zdražily,“ sdělila Havlíčková.

Plnou čekárnu v Blansku má nyní alergoložka Hana Odehnalová. „Lidé začali chodit před Velikonocemi a teď máme opravdu hodně pacientů. Alergikům v současné době vadí především kvetoucí bříza. V dalších měsících pak budou dráždit luční trávy a pelyněk,“ řekla Odehnalová. Podle ní lidí, kteří jsou alergičtí na pyl, stále přibývá. „Od roku 1992, kdy zde ordinuji, je nárůst pacientů tak o čtyřicet procent,“ upřesnila alergoložka.

Důvodů, proč počet alergiků roste, je podle Odehnalové více. „Vedle zhoršujícího životního prostředí může mít vliv i větší stresová zátěž a také kouření neprospívá,“ uvedla lékařka.

Lidem v boji s alergií pomohou léky. „Těm, kteří jsou otestovaní a ví tak přesně, na co jsou alergičtí, podáváme několik měsíců před začátkem pylové sezony vakcínu, buď ve formě injekce nebo kapek,“ prozradila Odehnalová.

Lidem, u kterých se alergie objevila až letos, lékaři také pomohou. „Předepsat léky jim může i praktický lékař. Po skončení pylové sezony, na podzim, pak přijdou na testování, a v dalším roce pak už můžeme alergické reakce vakcínou potlačit,“ řekla Odehnalová.

Ta doplnila, že v době pylové sezony pomáhá si více omývat obličej a také vlasy, ve kterých se pyl drží a může pak dráždit i v noci.

Více pacientů má i Milena Ošmerová. „Letos díky delší zimě začala pylová sezona později, ale v posledních čtrnácti dnech přichází více lidí a vzrůstá i počet nových pacientů,“ uvedla alergoložka léčící v Blansku a Boskovicích.

Mnoho pacientů s tímto problémem zaznamenávají i praktičtí lékaři. „Skoro polovina pacientů přichází kvůli pylové alergii. Nejčastějšími problémy jsou rýma, kýchání, slzení v očích a může i svědit kůže,“ řekla boskovická lékařka Jaroslava Nečasová.

Pylová alergie se nevyhýbá ani dětem. „Za týden přijde tak dvacet třicet dětí, které mají problémy s alergií. Nejde však o vážné alergické reakce. Nejčastěji je trápí rýma,“ sdělila blanenská pediatrička Eva Kalová.

VYJÁDŘETE SVŮJ NÁZOR DOLE POD ČLÁNKEM