Největší investice města letošního roku za jednadvacet milionů korun zahrnovala i obnovu schodišťových stupňů pro diváky a vydláždění přístupové části do sportovního areálu. Ten Blanenští oficiálně otevřeli začátkem týdne.

„Jsme rádi, že máme všechny disciplíny na jednom místě. Příští rok na stadion ještě přesuneme sektor pro hod kladivem a diskem, který máme zatím provizorně na stadionu v Údolní ulici. Nyní máme potřebné zázemí pro pořádání soutěží až do úrovně podniků mistrovství republiky dospělých. Věřím, že se nám v budoucnu podaří získat například některý z běžeckých závodů této kategorie,“ řekl Deníku předseda Atletického klubu Ludvíka Daňka Blansko Ondřej Ellinger.

Rekonstrukce blanenského stadionu v Mlýnské finišuje. Podívejte se z ptačí perspektivy.
Pohled z dronu. Rekonstrukce blanenského stadionu v Mlýnské finišuje

Dodal, že v současnosti má zmíněný oddíl, který se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží, kolem dvou stovek členů. O sportoviště se dělí s dalšími blanenskými atlety a také fotbalisty.

Na stadionu pravidelně trénuje například špičková česká běžkyně a reprezentantka Pavla Štoudková. Úřadující halová mistryně republiky v běhu na osm set metrů. Další medaile pak v uplynulých sezonách přidala v hale i na dráze také na patnáct set metrů.

„Veřejnost to možná tak nevnímá, protože atletika je pořád tak trochu stranou. Ročně jsme ale na stadionu v Mlýnské pořádali více než desítku sportovních akcí. Od školních soutěží po krajské žákovské podniky. Pro příští sezony už máme v hledáčku vyšší soutěže. V žákovských a mládežnických kategoriích se nám daří a máme medailisty i na republikové úrovni. O atletiku je mezi dětmi a rodiči po covidu obrovský zájem,“ dodal Ellinger.

Na dráze na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka před rekonstrukcí trénovali i rekreační sportovci. Podle jednatele městské společnosti Služby Blansko Zdeňka Grünwalda, která stadion stejně jako další sportoviště ve městě provozuje, s hobby atlety Blanenští počítají dál. Od příštího roku by měl být pro veřejnost opět přístupný.

Na veřejnost myslíme a chceme jí běhání na dráze umožnit. Teď se ale ještě na stadion nedostane. Je tam čerstvě osetý trávník a ještě se tam řeší nějaké dodělávky. Od jara už bychom chtěli jet v ostrém provozu, ale za pevně daných pravidel, aby to mělo řád. Řešíme, jestli bude mít veřejnost přístup na dráhu za nějaký symbolický poplatek nebo zdarma jako dosud. Určitě to bude ale ve vymezených hodinách, kdy jsme nový tartan a celé sportoviště schopní uhlídat,“ upozornil Grünwald.

Rekonstrukce stadionu se neobešla bez komplikací. Hned na startu se objevily problémy s podkladovými vrstvami a podložím. Tartan byl také opotřebovaný více, než se čekalo. To vše prodloužilo termín dokončení a zvýšilo náklady.

Blanenská úřednice Sylva Vágnerová, která měla za město investici na starosti, uvedla, že velkou komplikací byla rozsáhlá železobetonová deska. Ta byla ukrytá pod povrchem a projekt s ní nepočítal. Stavaři ji objevili po odstranění asfaltových vrstev sektorů pro atletické disciplíny.

„Komplikovala výškové napojení na běžecký ovál. Ukázalo se také, že celé podloží má špatnou únosnost. Stadion totiž leží mezi řekou Svitavou a bývalým mlýnským náhonem, a to se do podloží promítlo. Proto bylo nutné je zasanovat,“ dodala Vágnerová s tím, že na nový trávník fotbalisté vyběhnou nejdříve v jarních měsících. Záleží na tom, jak přečká zimu.

  • Podívejte se, jak to na stadionu žije v době tréninku
Zdroj: Deník/Jan Charvát

Blanenský starosta Jiří Crha při otevření sportoviště poděkoval zástupcům města, že pro nákladnou investici zvedli ruku. Město ji dotáhlo do konce bez dotací.

„Teď máme minimálně na sever od Brna jeden z nejhezčích stadionů. Využijí ho nejen atleti, ale také fotbalisté. Tartan na běžeckém oválu už byl v havarijním stavu. Teď je vše nové. Atletům přeji hodně osobních rekordů a fotbalistům co nejvíce gólů do sítí soupeřů,“ řekl Crha.