Stacionář v Petrovicích definitivně ukončil provoz posledního května. „Všem klientům jsme našli náhradní zařízení,“ sdělila krajská radní Marie Cacková.
Devatenáctiletá Jana, která pobývala přes týden v petrovickém stacionáři, musí nyní denně dojíždět do Boskovic do stacionáře Emanuel. Zatím není možné tam přespávat, ale to by se mělo během příštího roku změnit. Stacionář se totiž bude rozšiřovat, takže tam bude možné přebývat i přes týden. „Musíme to do té doby nějak vydržet,“ řekla Janina maminka, která si nepřeje uvést celé jméno. „Ve stacionáři pro nás dělají maximum, brzy ráno jezdí pro Janičku a odpoledne nám ji vozí domů. Ale je to pro nás celkově náročnější. Se službami jsme spokojení, není to však plnohodnotná náhrada toho, na co jsme byli zvyklí. Pokud se stacionář rozšíří, budeme moc rádi,“ sdělila.
Pro Emanuel noví klienti znamenají změnu režimu. „Museli jsme prodloužit dobu provozu, změnit trasu dovážení, ale žádné zásadní problémy nám přijetí dalších klientů nezpůsobilo. Jsme tu hlavně pro ně a snažíme se jim vyjít vstříc,“ řekl zástupce vedoucí stacionáře Emanuel Michal Nadymáček.

Stavba začne letos

Stacionář Emanuel provozuje Oblastní charita Blansko. Podle ředitelky charity Jany Sedlákové o rozšíření stacionáře uvažují již od roku 2002. „Nyní vyjednáváme detaily nájemní smlouvy, brzy proběhne výběrové řízení a během podzimu bude zahájena rekonstrukce budovy. Už v příštím roce by tady mohli klienti pobývat i přes týden,“ plánuje Sedláková. Lůžková část vznikne v patře stávající budovy.
„Nové zařízení je rozhodně potřeba. Poslali jsme charitě dotaci tři miliony korun na stavební úpravy a je šance, že získají ještě něco z ministerstva,“ sdělila radní Cacková.
Budova bývalého stacionáře v Petrovicích by však neměla zůstat ležet ladem. Obec tam chce nechat postavit chráněné byty a dílny. „Máme podepsanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě a čekáme na odhad a půjčku z banky,“ řekl starosta Petrovic Vladimír Paulík.
Do konce června obec musí podat na kraj žádost o registraci nového zařízení. „Když nám registraci schválí, do konce roku chceme mít projektovou dokumentaci na stavební úpravy,“ uvedl Paulík. Chce oslovit propuštěné zaměstnance stacionáře a nabídnout jim znovu práci. Je možné, že osloví i bývalé klienty zařízení.
Chráněné bydlení ovšem nenahradí stacionář. Pro postiženou Janu už návrat do Petrovic možný nebude. Bydlet v chráněných bytech by nezvládla, protože ty jsou určeny pro soběstačnější klienty.
Stacionář Agapé v Letovicích má být v provozu jen do konce června. „Chtěli bychom Agapé nabídnout charitě, budeme o tom jednat,“ naznačil možné řešení starosta Letovic Radek Procházka.
Za zánikem obou zařízení nepřímo stojí nastavený systém financování. Jiřina Gricová, předsedkyně sdružení Samaritán, které stacionář v Petrovicích provozovalo, argumentuje tím, že dostali na rok pouze tři sta tisíc korun, což na provoz nestačilo. Vedoucí letovického stacionáře už neměl energii na neustálý kolotoč žádostí o každou korunu.