Většinou chodívají po dvojicích – jeden nabízí, druhý okrádá. Podomní prodejci, pracovníci plynáren a elektráren nebo třeba lidé, kteří „jen“ žádají o trochu vody. Takové jsou nejčastější finty podvodníků, kteří se zaměřili na důchodce. Dostanou se do jejich bytu a úspory jsou pryč. Za minulý rok bylo na Blanensku takových krádeží padesát.

Naposledy byla takto okradena jedenaosmdesátiletá žena ze Skalice nad Svitavou, která přišla o sto šestnáct tisíc korun. „Falešný zaměstnanec elektráren požádal důchodkyni o doplacení peněz za faktury. Poslal ji vyzkoušet, zda v domě fungují vypínače, využil její nepřítomnosti a ukradl jí celoživotní úspory,“ uvedl zástupce okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar. Podle něj jdou zloději najisto. „Skříně, zásuvky, kuchyňská linka. Zde hledají peníze a většinou najdou,“ dodal.

Zkušenost s podomními prodejci má například osmasedmdesátiletá Libuše Válková z Boskovic. „Navštívila mě prodejkyně, která se za každou cenu chtěla dostat do bytu. Působila ale dost nedůvěryhodně. Tvrdila, že za mnou přijela až z Prahy. O takových případech jsem už slyšela, tak jsem ji domů samozřejmě nepustila,“ sdělila.

Policisté pachatele chytnou málokdy

Válková však zná lidi, kteří podvodníkům uvěřili. „Například jednadevadesátiletá paní z Boskovic přišla o dvacet tisíc korun, když pustila domů někoho, kdo jí přišel předat údajnou výhru,“ dodala důchodkyně.

Z padesáti podobných případů, které loni řešili policisté na Blanensku, se podařily objasnit jen čtyři. „Jedním byl právě falešný zaměstnanec elektráren, který se zaměřil na důchodce po celé jižní Moravě. Na Blanensku tímto způsobem okradl tři starší lidi, a to v Sulíkově, Sebranicích a Skalici. Celkem se mu podařilo sebrat přes sto padesát tisíc,“ řekl Grénar.

Podvodníci mají totiž své metody dobře promyšlené. „Umějí působit na city starších, mnohdy se vydávají za kamarády jejich vnoučat. Tvrdí pak, že vnoučata potřebují peníze například na opravu auta, protože měli nehodu,“ přiblížil jeden z mnoha případů.

Ředitelka boskovických městských sociálních služeb Marie Sáňková vidí hlavní důvod stále se opakujících případů zejména v důvěřivosti starších lidí. „Žili v jiné době. My už dnes jinak vyhodnocujeme informace a uvědomujeme si různá nebezpečí, která mohou nastat. U starších tomu tak většinou není. Jsou zvyklí pomáhat. Také někteří z nich žijí doma dlouho sami, jsou proto rádi, když mohou někoho pozvat dovnitř,“ vystihla palčivý problém důchodců.

Martina Vašková