VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srazil dítě, teď je před soudem

BRNO/KUNŠTÁT - Když loni v listopadu šestatřicetiletý Petr Neisser srazil chodce, nepočkal na místě nehody a nezavol sanitku.

6.6.2007
SDÍLEJ:

Karel Pravec v boskovické nemocnici, kde ho po nehodě ošetřoval lékař Jan Vlach.Foto: Šíp/Jaroslav Švanda

Kdyby to udělal, asi by včera nemusel přijít k brněnskému krajskému soudu. Včera usedl na lavici obžalovaných. Za pokus vraždy Karla Pravce mu hrozí až patnáctileté vězení.

„Neisser jel se svou přítelkyní, devatenáctiletou Šárkou Suchánkovou, před půlnocí ve Škodě Octavia. V Kunštátě na Blanensku srazil na jedné z tamních křižovatek chlapce. Aniž by zastavil, z místa nehody ujel,“ řekla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Co po nehodě následovalo, překvapilo i zkušené policisty. „Neisser objevil tělo těžce zraněného hocha v kufru nabourané octavie. Aby zakryl své jednání, odvezl ho krátce po půlnoci do lesa, kde ho položil zhruba deset metrů od silnice. Poté se vrátil domů a dělal, jako by se nic nestalo,“ doplnila Doležalová.

Pravce v lese nedaleko Lysic nad ránem objevil jiný řidič. Chlapec se celý třásl, byla mu zima a vůbec nevěděl, kde je. Až tento řidič zavolal záchranáře.
V nemocnici hoch bojoval tři týdny o život. Měl zlomené bérce, žebra, zhmožděná záda a těžký otřes mozku. Nyní je už v pořádku, ale má prý zlé sny. „V noci se pořád budím. Zdá se mi, že jsem v lese a úplně sám. Jsou to ošklivé noční můry,“ uvedl Pravec před soudem.

Petr Neisser tvrdí, že rozjeté auto nemohl zastavit. „Kluk mi před auto vběhl. Byl jsem v šoku a vůbec jsem nevěděl, co dělám,“ hájil se Neisser.
U soudu se omlouval. „Cítím, že jsem udělal velkou životní chybu a je to pro mne velké zklamání, že jsem nezavolal pomoc,“ doplnil svou výpověď.
Znalecké zkoumání ukázalo, že Neisser nehodu nezavinil. Pokud by tedy učinil to, co měl v plánu udělat až dodatečně, nebyl by vůbec trestán. Za neposkytnutí pomoci sedí na lavici obžalovaných i Neisserova přítelkyně. Té hrozí pouze rok vězení.

HISTORIE PŘÍPADU

  • 17. listopadu 2006

Na sváteční ráno 17. listopadu Pravcovi zÚjezda u Kunštátu nikdy nezapomenou. Když u dveří zazvonil muž, který jim oznámil, že jejich patnáctiletý syn Karel je vnemocnici, převrátil se jim do té doby poklidný rodinný život úplně naruby. Nejmladší syn Pravcových nebyl vnoci ze čtvrtka na pátek doma. Rodiče ale byli klidní, protože měl spát u kamaráda. Netušili, že Kája má za sebou nejhorší noc svého života. Ráno jej našel v příkopu muž, který jel do Lysic do práce. „Přišel nám říct, že zavolal záchranku a abychom se nebáli, že žije. Volal jsem do nemocnice a pak jsme tam hned jeli. Tam nám ukázali rentgenové snímky, má zlomené obě bércové kosti, tržnou ránu na zádech, pohmožděniny,“ popisuje mladíkův otec Karel Pravec. Nejhorší chvíle rodiče ale teprve čekaly. „Když jsme ho poprvé uviděli, měl celý obličej od krve, to bylo hrozné,“ říká chvějícím se hlasem otec rodiny. Se synem rodiče mluvili, ten si ale zosudné noci moc nepamatuje. „Vzpomíná si jen, že se doplazil ksilnici,“ dodal otec. Další šok Karla Pravce čekal, když si na kriminálce četl výpověď řidiče, který mladíka srazil autem. Ten totiž uvedl, že až doma zjistil, že zranil člověka. Objevil jej prý vkufru auta. Zjeho dalších kroků naskakuje husí kůže. Zraněného chlapce totiž odvezl do polí, kde ho vysadil. „Toho člověka neznám, ani bych ho nechtěl vidět. Co bych mu přál, to radši nebudu říkat,“ kroutí hlavou otec. Jeho výpovědi stejně nevěří. Rozčilením se chvěje hlas Kájově tetě Jiřině Švendové. „Je to strašné, hyenismus. Kdyby ten chlap přišel do Kunštátu, tak ho lidi snad zastřelí,“ říká. Kája má po operaci, prvotní odhady lékařů o době jeho léčení hovořily o šesti měsících. Rodina se teď hlavně obává toho, co otřesný zážitek udělá se synovou psychikou. „Prý když zavře oči, vidí se pořád vlese, nemůže usnout,“ povzdechl si otec.

  • 27. listopadu 2006

Pětatřicetiletý Petr Neisser z Lysic na Blanensku, který začátkem listopadu srazil v Kunštátě patnáctiletého Karla Pravce a těžce zraněného ho odvezl do lesa, zůstává ve vazbě. Dnes o tom rozhodl brněnský krajský soud, který tak zamítl Neisserovu stížnost. „Důvody útěkové vazby trvají. Existuje totiž obava, že obviněný muž bude po propuštění z vazby ovlivňovat případné svědky,“ řekl Deníku Rovnost místopředseda Krajského soudu Brno Jaromír Papírník. Obhájce obviněného řidiče Miloš Švanda se ale nedomnívá, že by měl jeho klient nadále zůstávat za mřížemi. „Důvody vazby nespatřuji. Neisser naopak svyšetřovateli případu spolupracuje,“ vyjádřil se Švanda krozhodnutí brněnského krajského soudu. Policisté viní Neissera z pokusu vraždy, za což mu hrozí až patnáct let za mřížemi. Policie vuplynulých dnech obvinila z neposkytnutí pomoci také devatenáctiletou dívku, přítelkyni Neissera, která s ním osudnou noc jela v autě. Za to, že chlapci nepomohla, jí hrozí až rok vězení.

Karel Pravec, otec zraněného hocha, rozhodnutí soudu uvítal. O tom, že Neisser požádal o propuštění zvazby, ale ani nevěděl. „Myslím si, že řidič čin spáchal, takže by každopádně měl být ve vazbě. Pro nás je to dobrá zpráva. Srozhodnutím soudu určitě souhlasím,“ řekl otec.Kája je už dva týdny po téměř třítýdenním pobytu vnemocnici doma vÚjezdu u Kunštátu. Může se zatím pohybovat jen na vozíku, protože mimo dalších zranění měl zlomené obě nohy. Nyní má před sebou několikaměsíční rehabilitaci. „Kája je na tom dobře, jen ještě nevíme, jak se ten hrozný zážitek projeví na jeho psychice. Problémy se mohou objevit až za několik měsíců. On sám si myslí, že to zvládne, psychologa odmítl,“ uvedl Pravec starší. Kájovi zachránilo život to, že i stěžkými zraněními se dokázal po několika hodinách doplazit ksilnici, kde jej našel jiný řidič, který zavolal pomoc.

  • 29. listopadu 2006

Patnáctiletý Karel Pravec zÚjezdu u Kunštátu, kterého před necelými dvěma týdny srazil bezohledný řidič a pak ho zraněného odvezl do lesa, se rychle uzdravuje. Pomoc mu nabízí škola i starosta Kunštátu. Mladík se předevčírem poprvé projel na vozíčku po oddělení chirurgie boskovické nemocnice, kam jej převezli zjednotky intenzivní péče. Vánoce už stráví srodinou. „Už se moc těším domů,“ řekl chlapec vnemocničním pokoji, jehož okenní parapet je plný plyšáků od kamarádů. Podle primáře chirurgie Jana Vlacha by hoch mohl jít domů do deseti dnů. „Vzhledem ktěžkým zraněním, která měl, se zdárně uzdravuje. Nejsou žádné komplikace. Už jsme začali i s rehabilitacemi,“ uvedl Vlach.

Petr Neisser, který Karla srazil autem a zavezl jej do lesa, odkud se těžce zraněný hoch musel doplazit k silnici, je od soboty ve vazební věznici vBrně-Bohunicích. Policisté jej viní zpokusu o vraždu, za což mu hrozí až patnáct let za mřížemi.

Doma bude lépe

Chlapcovi způsobil řidič Petr Neisser těžká zranění. Mimo jiné zlomeniny obou bércových kostí. Jeho otec Karel Pravec má ze synových pokroků radost „Je silný, dostane se ztoho. Ale ještě více se jeho stav zlepší, až bude doma. Tam půjde určitě všechno rychleji,“ uvedl Karel Pravec starší. Zraněného chlapce povzbuzují i úplně cizí lidé. Jen předevčírem mu přišlo kolem deseti dopisů zcelé republiky. „Dokonce se ozval jeden pán a chtěl vědět, co by Kája chtěl pod stromeček. Tak velký zájem nás opravdu překvapil. Všem, kteří chtějí nějak pomoci, děkujeme,“ uvedl otec. Karlu Pravcovi chtějí pomoci i radní zKunštátu. Starosta Pavel Göpfert rodinu navštívil. „Mohou se na mě kdykoliv obrátit, kdyby například potřebovali peníze na rehabilitaci,“ uvedl Göpfert.
Starosta rodinu rovněž přivedl na myšlenku zařídit synovi individuální studium zdomu po internetu, aby nemusel opakovat ročník. Hoch se učí prvním rokem na truhláře vLetovicích. Ředitelka tamní Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Sylva Ducháčková není proti. „Znamenalo by to připravit individuální studijní program, studium zdomu je určitě možné. Budeme se na tom domlouvat,“ řekla Ducháčková. Rodina přístup školy i radnice vítá. „Rozhodně o studiu doma uvažujeme. Počítač sinternetem máme, tak by to neměl být problém,“ dodal otec Karel Pravec.

  • 4. prosince 2006

Újezd u Kunštátu – V pondělí 4. prosince bylo u Pravců vÚjezdě u Kunštátu veselo. Přivezli si totiž z nemocnice domů patnáctiletého Karla, kterého před necelými třemi týdny srazil bezohledný řidič a tězce zraněného ho pohodil vlese. Karlovi zachránilo život to, že se dokázal doplazit ksilnici, kde ho našel jiný řidič a zavolal záchranku. „Už jsme mu byli poděkovat,“ uvedl Kájův otec. Zhocha doma vobýváku přímo čišela dobrá nálada. „Těšil jsem se už od pátku, kdy mně řekli, že dnes půjdu domů. Těšil jsem se prostě na barák, jak budu doma, vnemocnici už mě to nebavilo. Dostal jsem pusu, taťka mě odnesl nahoru po schodech a pak mně naši dali ještě hodinky,“ vyjmenoval Kája, jemuž na krku visí také nový posvěcený křížek od babičky.

Rodiče Pravcovi si včera vzali dovolenou. „Přišlo mně to, jako bychom si ho přivezli zporodnice, jako kdyby se znovu narodil,“ řekl dojatě Pravec starší. Kája se těšil, jak si dá kprvnímu obědu doma domácí párek. „Od babičky,“ vysvětlil. Nerozlučným společníkem Káji je nyní invalidní vozík, protože kvůli oběma zlomeným nohám nemůže chodit. Bydlet bude nyní vobýváku, protože jeho pokoj je až vpatře. Než se postaví na vlastní nohy, bude sním doma maminka.

Primář chirurgického oddělení boskovické nemocnice Jan Vlach má zchlapcova uzdravování radost. „Rehabilitace probíhá úspěšně, neobjevily se žádné komplikace. Po novém roce jej čeká ještě drobnější operace, kdy mu vyndáme šrouby,“ řekl. Doktorům a sestřičkám Karel Pravec moc děkuje. „Hlavně panu doktorovi Radkovi Bouskovi, který mě operoval, a panu primáři. Všichni se ke mně chovali moc hezky,“ vzkazuje chlapec.

Letošní Vánoce budou u Pravců trochu jiné než jindy. „Určitě nás to všechny doma moc sblížilo. Žili jsme normálně, zpráce do práce, a najednou se nám život úplně obrátil. Uvědomili jsme si, co všechno se může stát,“ dodal otec. Samotný Kája žádné vánoční přání nemá. Ještě před zraněním si za peníze zbrigády koupil počítač a rodiče mu pořídili internet. „Ten teď využiju, na to se těším. Jinak si budu užívat sváteční atmosféry a odpočívat, nic nepotřebuju,“ dodal chlapec. Do školy nespěchá.
Sice to původně vypadalo, že by mohl učení zvládat po internetu, ale nyní se rodina spíš přiklání ktomu, že si první ročník zopakuje. „Učím se na truhláře a praxe se po internetu dá zvládat těžko,“ vysvětlil.

Petr Neisser, který Karla srazil autem a zavezl jej do lesa, čeká na trest ve vazbě. Policisté jej viní zpokusu o vraždu, za což mu hrozí až patnáct let za mřížemi. Policie včera obvinila zneposkytnutí pomoci devatenáctiletou dívku, přítelkyni Neissera, která sním osudnou noc jela vautě. Za to, že chlapci nepomohla, jí hrozí rok vězení.

  • 6. ledna 2007

Už vsobotu se bez větších problémů patnáctiletý Karel Pravec zÚjezdu u Kunštátu sám postaví na obě nohy. Zlomené nohy byly nejvážnějším zraněním, které si chlapec ze střetu sautem odnesl. Zhruba po měsíci si dnes Karel Pravec jde znovu lehnout do nemocnice. Vpátek mu lékaři vyndají šroub i zlevé nohy. Vsobotu by podle primáře chirurgického oddělení boskovické nemocnice Jana Vlacha měl jít domů. „Po vyndání šroubu bude chlapec pravděpodobně moci sodlehčením našlapovat i na levou nohu, jejíž zlomenina byla komplikovanější. Zatím se může projít o berličkách slehkým zatížením pravé nohy,“ uvedl primář. Uzdravování mladíka podle něj probíhá nad očekávání dobře. „Jsem více než spokojen s tím, jak se mu zlomeniny hojí a jak má rozcvičené klouby,“ dodal. Podle Kájova otce se už mladík prochází o berlích kolem domu a na invalidní vozík usedne jen výjimečně. „Lehounce už došlapuje i na levou nohu, ale bolí ho to. Když ten jeden šroub vyndají, tak by to mělo být lepší. I tak mu ještě vkaždé noze zůstanou tři šrouby,“ uvedl Karel Pravec starší.

Vyšetřování ještě neskončilo

Petra Neissera zLysic, který chlapce srazil vnoci sedmnáctého listopadu autem, do jehož kufru mu měl údajně propadnout zadním sklem, policie viní zpokusu o vraždu. Neisser s těžce zraněným Karlem Pravcem odjel po střetu domů, ale pak jej odvezl do lesa, kde ho nechal bez pomoci.Policie případ stále vyšetřuje.„Ještě čekáme na další znalecké posudky ohledně toho, jak mohlo dojít kpropadení chlapce přes sklo do auta. Podle vyšetřovatele by posudky měly být kdispozici na konci února,“ sdělila včera krajská policejní mluvčí Jana Šípková. Obvinění zneposkytnutí pomoci čelí také Neisserova spolujezdkyně.

Nehoda změnila rodině Karla Pravce celý život. Maminka sním zůstala doma a mladík přerušil studium na truhláře ve škole vLetovicích. „Kája už je smířený stím, že první ročník bude opakovat. Vžádném kontaktu se školou nyní není,“ dodal Karlův otec.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 18 000 Kč Revizní technici ve strojírenství, technici STK Zkušební technik - Pracovník pracoviště posuzování shody. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník pracoviště posuzování shody (PPS) – zkušební technik měřidel – preferováno střední odborné technické vzdělání s maturitou; min. vyučen v technickém oboru (strojírenství/elektro), Nabízíme:, - dobré finanční ohodnocení, - týden dovolené navíc, - příspěvek na životní / penzijní připojištění, - podnikové stravování. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 710 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka (popř. pomocný/á kuchař/ka). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15710 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru, zdravotní průkaz, praxe vítána, spolehlivost, schopnost spolupráce v týmu., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, příspěvek na dovolenou., Výše platu: kuchař/ka - 15.710,- Kč, (pomocná/ý kuchař/ka - 14.390,- Kč)., V případě zájmu volejte na výše uvedené tel. číslo nebo strukturovaný životopis, kopii dokladu o vzdělání včetně písemného souhlasu se zpracováním osobních údajů zasílejte na emailovou adresu: info@stredni-skola.cz. Pracoviště: Masarykova střední škola letovice, příspěvková organizace, Tyršova, č.p. 500, 679 61 Letovice. Informace: Stanislav Škrabal, +420 516 474 878,777 801 170. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 28 000 Kč Svářeči Svářeč v ochranné atmosféře. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost M D Let s.r.o. hledá pro svůj výrobní závod ve Svitávce svářeče., Popis pozice: , - svařování metodou MIG/MAG, - samostatná práce dle výkresové dokumentace, - kusová a malosériová výroba, Požadavky:, - min. 1 rok zkušeností ve strojírenském provozu, - odpovídající svářečské zkoušky, - dobrá orientace v technické dokumentaci , - manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav, Nabízíme:, Odpovídající mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce v novém výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: , . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 73 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení dělník - demontáž elektrických a elektronických zařízení, pomocné práce při demontáži. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pouze pro OZP, zkrácený prac. úvazek 25 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, poté možnost prodloužení.Nástup dle domluvy., Pracovní náplň: demontáž elektrických a elektronických zařízení, pomocné práce při demontáži,třídění materiálu. Průkaz VZV výhodou(možnost vyřízení při pracovním poměru), Po zapracování možnost zvýšení pracovního úvazku společně s navýšením mzdy., První kontakt mailem na adrese: askoupa@bares-bambas.cz nebo telefonicky na č. 723 731 946. Pracoviště: Bambas elektroodpady s.r.o., 679 01 Skalice nad Svitavou. Informace: Milan Brandner, +420 723 731 946.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Předjížděla sanitku a srazila se s motorkářem. Ten zahynul

Prvňáčci. Ilustrační foto

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Sloup

Nejsou lidi. Stavby na jihu Moravy se zpožďují o měsíce

Jižní Morava – Na opravený besední dům si musí počkat déle obyvatelé Ivančic na Brněnsku. Kvůli výběru stavební firmy se rekonstrukce posunula o tři měsíce. Na vině je nedostatek lidí ve stavebnictví. Na jihu Moravy chybí kvůli nízké nezaměstnanosti i více stavebním zakázkám.

Brownfield po Frutě? Na místě vyrostou nové obchody

Jižní Morava - Rozsáhlý areál známého podniku Fruta ve Znojmě, kde se až do roku 2002 vyráběly proslulé znojemské okurky, po létech pustnutí ožívá. Na prázdné pozemky, ze kterých již před lety zmizely veškeré výrobní objekty, vyjela těžká stavební technika. Mizí tak jeden z nejznámějších brownfieldů na Moravě.

Výuka ruštiny? Ve Velkých Pavlovicích si ji volí skoro každý druhý

Velké Pavlovice - Ruská ekonomika, dějiny i gramatika. To vše museli znát dva studenti z gymnázia ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, kteří se probojovali do moskevského finále mezinárodní olympiády v ruském jazyce. Ze 1700 přihlášených jich postoupila stovka.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT