Z důvodu vládního nařízení až do odvolání zavřeno, hlásí na vstupních dveřích mnohé podniky v historickém centru Brna. Lidé se stále nemohou vydat třeba do prodejen s oblečením či obuví, bez zákazníků jsou i kadeřnictví nebo zlatnictví. Například pouze přes internet si vyberou svou letní dovolenou, do kamenných poboček cestovních kanceláří se momentálně nedostanou.

Přes obrazovku se propojili šimpanzi z Brna a z Dvora Králové.
Den s opičáky online: lidé v přímém přenosu pozorují brněnské šimpanze

Malé množství zákazníků mají v těchto dnech restaurace a pivnice. Dovnitř lidé nesmí, fungují pouze výdejní okénka, případně rozvoz. Podobná je situace u kaváren.

Osiřely například i centra Mikulova a Hustopečí. Klenotnictví, oděvy, spodní prádlo, kadeřnictví, ale i některá květinářství. Všude zavřeno. Města zejí prázdnotou. Na lavičkách na náměstích sem tam posedává pár otužilců s poloprázdnými lahvemi od piva. Některé obchody již měsíce trpí prázdnotou a čekají na nové nájemníky. „Je tady pěkně smutno. Jindy bývá náměstí plné lidí a života," posteskla si Mikulovanka Jana venčící u Dietrichštejnské hrobky svého psa.

Prázdná kadeřnictví, klenoty, prodejny oblečení a bot míjí chodci také v centru Blanska. V něm se kvůli několika od sebe vzdáleným náměstím i tak lidé dříve příliš nezdržovali. Epidemie koronaviru střed okresního města ještě více vylidnila.

Doba je zlá

Své možná sehrává i tříměsíční uzavírka kvůli rekonstrukci vodovodu. „Doba je zlá. Obchody jsou kvůli epidemii koronaviru stále zavřené. Ale že by v centru kvůli tomu zkrachovalo větší množství obchodníků, si nevybavuji. Myslím, že většina zavřených obchodů otevře. My náš obchůdek máme naštěstí spíš jako přivýdělek, zábavu a neživí nás. Zkoušeli jsme rozjet i eshop, ale ozvali se jen asi tři zákazníci. Navíc nikdo místní. Musíme to vydržet a doufat, že bude lépe,“ řekl jeden z blanenských obchodníků, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho zná.

Nová čtvrť Trnitá ve zmenšené podobě: model poslouží i pro soutěž o nové nádraží

Prázdné zavřené obchody se staly všední záležitostí i pro Vyškovany. Znovu zavíráme kvůli vládním nařízením, čtou například na cedulce při dveřích jednoho obchodů s oblečením. Nepochodí ani u kadeřnictví, kterých přitom najdou v centru města hned několik. Platí to také pro salon krásy Divoká kočka. „Za první rok působnosti v salonu jsme první rok téměř stále zavření,“ komentovala jeho provozovatelka Petra Chelíková.

Neplatí to pochopitelně pro obchody s potravinami, drogerie nebo restaurace, kde je ale provoz omezený pouze na výdejní okénko. Bez dostupnosti služeb a se zavřenými prodejnami ztrácí centrum na atraktivitě. Oproti obvyklému ruchu v jiném období tak nyní vypadá Masarykovo náměstí podivně prázdné, což narušují například potloukající se skupinky nudících se dětí.

Dálnice D2 na jižní Moravě
Drncání skončí, začne oprava dálnice D2 mezi Hustopečemi a Velkými Pavlovicemi

Zavřené obchody se pochopitelně nevyhnuly ani třeba Znojmu nebo Hodonínu. I tam lidé nemohou například do kadeřnictví nebo prodejen s oblečením.