Policie na Blanensku jen za tento měsíc řešila hned několik případů sprejerství. Přesto, že mají sprejeři k dispozici vyhrazené plochy, na kterých si mohou své umění zkoušet legálně, poničili vandalové například fasádu domu a autobusovou zastávku v Rájci-Jestřebí nebo návěsy nákladních aut v Adamově a v Blansku. Škody se šplhají do desetitisíců. Odhalit sprejery ale není jednoduché a škodu tak většinou zaplatí majitel poškozené věci.

Naposledy si sprejeři na Blanensku vyhlédli protihlukovou stěnu v Ráječku. Neznámý vandal tam nastříkal několik nápisů ve stříbrné a černé barvě. „Na protihlukové stěně tak vznikla škoda za asi padesát tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Protihluková stěna u Ráječka patří pod Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje. Podle vedoucího oblasti Blansko Miloše Bažanta nebylo poničení stěny jediným případem, kdy se se sprejery potýkali. „Často se setkáváme s nápisy na značkách. Barvy z nich většinou nejdou vyčistit ani přetřít, takže je musíme celé vyměnit. Škody se pohybují různě případ od případu. Peníze, které vynaložíme na výměny poničených značek a další opravy věcí, které poničili sprejeři, nám potom chybí například na opravy silnic," řekl Bažant.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové je léto jedním z období, kdy případů sprejerství přibývá. „Mezi sprejery jsou totiž často lidé mladší věkové kategorie, kteří mají přes léto díky prázdninám více času. Sprejerstvím si tak volný čas krátí," vysvětlila Šebková.

Podle ní se sprejeři nejčastěji zaměřují na garáže stojící na odlehlých místech, elektrorozvodny nebo odstavené vlaky. „Nejnověji se ale sprejeři začali zaměřovat i na zaparkovaná auta. Takových případů jsme v posledních týdnech řešili několik. Byly to nejčastěji dodávky nebo nákladní auta," řekla Šebková s tím, že s takovými případy se setkali například v Blansku nebo v Adamově.

Podle Adamovského starosty přitom mají sprejeři v Adamově vyhrazené plochy pro své tvoření. „Přesto se občas případ vandalství objeví, nemůžeme uhlídat všechno. Peníze, které pak vynakládáme na opravy posprejovaných objektů nám pak chybí někde jinde," řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Vyhrazenou plochu mají sprejeři i v Blansku. „Proti vandalství to ale pomohlo jen částečně. Některé totiž láká adrenalin spojený s tím, když ničí cizí majetek," řekla Šebková s tím, že dopadnout sprejery není jednoduché. „Je totiž problém jim vandalství dokázat. Někdy se však podaří je dopadnout přímo na místě," uvedla policejní mluvčí.

Se sprejerem se tento měsíc potýkali také v Rájci-Jestřebí. „Popsal fasádu bytového domu, autobusovou zastávku a také oplocení fotbalového stadionu," řekl starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

Podle něj tak rájecká městská policie úzce spolupracuje s policií ČR. „Střídají se ve hlídkách a kontrolují problematická místa. Uvažujeme i o pořízení kamerového systému kvůli celkovému zvýšení bezpečnosti ve městě, což by částečně pokrylo i sprejerství," dodal Perout.