V těchto dnech si lidé mohou ve skleníku prohlédnout výstavu fotografií a obrazů. Před dvěma lety přitom hrozilo, že bude unikátní budova zbourána. „Tehdy jsme se se zastupiteli skleníkem zabývali. Nechali jsme udělat anketu, ve které lidé byli pro, aby budova zůstala tak jak je. To by ale nebylo důstojné. Jiní dokonce navrhli její zbourání. Budova sem ale historicky patří,“ je přesvědčený starosta Svitávky Martin Cetkovský a dodal, že mnoho lidí bylo pro opravu. Nyní je rád, že byla památka uchována pro další generace. Vedení městečka se totiž podařilo na opravu získat dotace z Místní akční skupiny Boskovicko Plus a Jihomoravského kraje. Zbytek nákladů dokrylo z vlastní kasy.

Opravy ovládly skleník loni na podzim. Tehdy se dělníci pustili do bourání, ale také oprav základů. Nevynechali ani střešní kontrukci či krov a položili střešní krytinu. Letos se vrhli na dešťovou kanalizaci, rozvody vody či elektřiny a výměnu oken a dveří. Dále obarvili omítku a položili dlažbu.

Střecha už není prosklená

Skleník v novém hávu předevčírem obhlížel s ostatními lidmi i Ladislav Dostál z nedalekých Chrudichrom. „Pamatuji si, jak se ve skleníku při různých zábavách prodávalo pití. Také chovatelé tu pořádali výstavy drobného zvířectva. Skleník ale málem skončil špatně. Měl vytlučená okna a zespodu byl popraskaný. Teď vypadá pěkně,“ sdělil své dojmy muž. Mrzí jej však, že byl prosklený strop, který je pro tento druh stavby typický, nahrazen klasickou střechou. „A koukám, že ještě komín by to chtělo spravit,“ podotkl. Snad se dočká v budoucnu. Svitávečtí totiž plánují vylepšit celý park.

V něm kromě skleníku stojí i dvě památkové vily rodiny Löw Beer. Ty byly postaveny na počátku dvacátého století, přibyl k nim skleník, pak i kuželna, garáže, tenisové kurty či koupaliště. „Ve skleníku se pěstovaly květiny, které sloužily k výzdobě vil,“ nastínila Dagmar Fetterová z Národního památkového ústavu v Brně. Oblíbenou květinou Löw Beerů byla růže. Ve skleníku však rostly také primule. „Skleník je kulturní památkou asi sto let starou a jeho vstupní část s komínem vypadá působivě. Budova ale nebyla dlouho využívaná. Je dobře, že se to změní,“ popsala nové místo pro kulturní dění ve Svitávce Fetterová. Podle ní počítá vedení města také s úpravou parku. „Je tam potřeba odstranit náletové dřeviny, udělat parkové cesty, dosadit lavičky či osvětlení,“ přiblížila.

Majetek Löw Beerů byl v roce padesát čtyři znárodněn. Skleník pak sloužil jako skladiště, v osmdesátých letech jej pak využívali zahrádkáři a chovatelé.