„Skanzen jsme v roce 2000 postavili z vlastních peněz na pozemku, který jsme si pronajali od tehdejšího vedení města. To místo bylo zaneřáděné odpadem, nikdo asi tehdy moc nevěřil, že se nám to podaří. Přes deset let jsem Isarnu věnoval volný čas i energii. A letos nám do něj město zakázalo vstup,“ zklamaně vypráví spoluzakladatel skanzenu Aleš Olesov.

Olesov před více než deseti lety se svojí tehdejší partnerkou Simonou Hruškovou vybudoval skanzen na pozemcích v bývalém lomu, který patří městu. To je tehdy pronajalo Hruškové na padesát let. Ta by nyní ráda smlouvu přepsala na Olesova. Tomu ale radní už nevěří.

„Poslední dva roky už skanzen moc nefunguje. Budovy chátrají a taky akcí se tam moc nedělo. Je to škoda, rádi bychom osadu obnovili. Pronájem ale nemůžeme jen tak přepsat. Chtěli jsme to udělat formou výběrového řízení, Olesov se do něj sice přihlásil, ale nesplnil podmínky,“ uvedl místostarosta Letovic Radek Procházka.

Cizí budovy

Místo gladiátorských zápasů nebo keltsko-římské bitvy, ve které se vloni v Isarno utkali i návštěvníci ze zahraničí, stojí nyní ve skanzenu cizí budovy na pozemcích města. „Na poslední radě jsme se dohodli, že do konce července bychom chtěli řešit tuto situaci smírnou cestou. Pokud se s majiteli staveb nedomluvíme a chatrče nezlikvidují, je možné, že přistoupíme k tak krajnímu řešení, že bychom je zbourali sami,“ nastínil Procházka.

Ukazatele, které matou turisty zatím město nijak netrápí. „Hlavní je teď nějak vyřešit areál. S cedulemi zatím nic nenaděláme,“ dodal místostarosta. Také Olesov se webové stránky Isarna zrušit nechystá. „Já jsem skanzen zavírat nechtěl. A ani chatrče bourat nechceme. Letos jsme několikrát požádali o prodloužení smlouvy. Tento týden přijedou naši právníci a budeme s nimi řešit, co dál,“ prozradil Olesov.

Co se s Isanem nakonec stane, by měli Letovičtí vyřešit do třech týdnů. „V této chvíli se nemůžeme spojit s majiteli staveb, proto je předčasné prozrazovat o Isarnu nějaké informace. Víc budeme vědět po osmém srpnu, kdy se znovu sejde rada města,“ doplnil starosta Letovic Vladimír Stejskal.

O pronájem pozemků podle vedení města projevili zájem i další uchazeči. Dokud však v lomu stojí keltské chatrče, sepsání další smlouvy je obtížné.

I kdyby se zakladatelům Isarna podařilo skanzen obnovit, těžko by navázali na přerušenou tradici. „I když se přeruší jen jedna sezóna, roky by pak trvalo, než bychom turismus v Isarnu znovu obnovili. Navíc letos jsme přišli o obrovskou šanci, kdy ve skanzenu chtěl jeden zahraniční režisér natáčet záběry do chystaného velkofilmu. Kromě peněz a germánské vesnice, kterou nám sliboval přistavět, bychom se my i Letovice tímto dost proslavili,“ posteskl si Olesov.