Několikaleté spory mezi Kunštátem a Vodárenskou akciovou společností (VAS) o náklady na provoz vododohospodářství na území Kunštátu se chýlí ke konci. Starosta Kunštátu Zdeněk Wetter a ředitel boskovické divize VAS Petr Fiala totiž koncem prosince loňského roku podepsali dohodu o finančním vyrovnání. Majetkové spory se Svazkem vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko ale zatím Kunštát vyřešené nemá.

Spory Kunštátu s Vodárenskou akciovou společností začaly v roce 2008, kdy kvůli stavbě nové kanalizace Kunštát vystoupil ze svazku vodovodů a kanalizací. „Protože město nezaplatilo peníze, které svazek požadoval, nebyla městu vydána část vodovodního a kanalizačního majetku, který vlastnil a stále vlastní právě svazek. Vznikla tak paradoxní a pro provozovatele velice složitá situace, kdy část infrastruktury provozuje město a část VAS," uvedl ředitel boskovické divize VAS Fiala.

Podle starosty Kunštátu se tak stávalo, že část obyvatel Kunštátu byla klienty obou. Jak Kunštátu, tak Vodárenské akciové společnosti. „Situace byla kvůli tomu nepřehledná a vznikaly zmatky. Také například při opravách vodohospodářské sítě se objevily problémy, protože byla nutná spolupráce," přiblížil Wetter s tím, že Kunštát je vlastníkem tamní čističky odpadních vod. „Do této čističky tekla voda i z kanalizace, kterou provozuje VAS. Kunštát tuto vodu čistil, ale VAS za čištění neplatila," podotkl starosta.

Už předešlé vedení Kunštátu i VAS tak spolu začaly jednat o společné dohodě. „Bývalé vedení města Kunštát se jednu chvíli obrátilo i na ministerstvo zemědělství, které má ze zákona povinnost tyto situace řešit, ale ani ono neuspělo," řekl Fiala.

Po zdlouhavém vyjednávání tak hrozilo, že dojde k promlčení pohledávek. „Museli jsme proto na sebe vzájemně podávat žaloby. Jednalo se totiž o milionové částky a dohody byly v nedohlednu," vysvětlil Fiala.

Nyní se ale situace obrátila a koncem prosince obě strany podepsaly smlouvu o finančním vyrovnání za poslední čtyři roky. „Najít řešení nebylo jednoduché. Na panu starostovi ale byla vidět upřímná snaha se domluvit. Nakonec se nám podařilo dospět k dohodě, kterou schválilo vedení naší divize i zastupitelstvo města a obě strany ji považují za výhodnou, což je ideální," popsal Fiala. Jednání s vedením VAS si pochvaluje i starosta Kunštátu. „Pan Fiala byl velmi vstřícný, s VAS chceme nadále spolupracovat. Součástí dohody je i to, že obě strany stáhnou žaloby," řekl Wetter.

Spor Kunštátu se svazkem vodovodů a kanalizací však nadále trvá. „Když Kunštát vystupoval ze svazku, chtěli jsme po něm určitou sumu za majetek svazku, který je na území města. Kunštát měl ale jiný názor. Ředitel VAS nás už informoval o tom, že mezi nimi a Kunštátem došlo k dohodě. Pan starosta Wetter se chce sejít i s námi. A my jsme také připraveni se domluvit," řekl předseda svazku Jiří Crha.