Postavit zbrusu novou sportovní halu, nebo pro tyto účely rekonstruovat historickou budovu jízdárny na Hradní ulici? Před touto otázkou nyní stojí zastupitelé v Boskovicích.

Ve městě už roky sportovní hala chybí. Basketbalisti, florbalisti či volejbalisti musí trénovat ve stísněných prostorách tělocvičen. O pořádání turnajů si mohou nechat jen zdát. „Sportovní hala je v Boskovicích určitě potřeba. Na tréninky nám stačí tělocvičny ve školách, na zápasy v krajském přeboru taky. Ale s juniorkami jsme postoupili do první ligy a tam jsou větší nároky na hřiště. Musíme tedy jezdit hrát do haly ve Žďárné. ,“ přiblížil situaci volejbalistů Marcel Koupý.

Město napřed dlouho hledalo pro novou halu vhodné místo. Zvítězil prostor v blízkosti základní školy na Slovákově ulici. Z této varianty radní neustoupili, ani když před pěti lety proti záměru stavby sepsali lidé bydlící v lokalitě petici. Už delší dobu je na světě projekt, vydané je i stavební povolení. Město však zatím na stavbu nenašlo dostatek peněz.

Sportovní halu slibovaly ve svém volebním programu téměř všechny strany kandidující v loňských komunálních volbách. Nyní je hala opět žhavým tématem. Přispěla k tomu nabídka společnosti Pražská 5, která letos koupila budovu jízdárny, jež v minulosti mimo jiné sloužila právě jako sportovní hala. „Jízdárnu jsme koupili spolu s dalšími nemovitostmi v Boskovicích, jako je Panský dvůr a objekt takzvaných Kopřiv na Růžovém náměstí. Nechali jsme za sto tisíc korun zpracovat studii na přeměnu jízdárny v moderní sportovní halu. Nyní ji nabízíme k prodeji městu za sedm milionů korun. Možností je i dlouhodobý pronájem či prodej haly až po provedené rekonstrukci. Chceme o tom diskutovat,“ uvedl jednatel společnosti Luděk Řehoř.

Ten je přesvědčen o tom, že sportovní hala v jízdárně vyjde podstatně levněji než stavba na zelené louce. „Rozhodně to však není jediný důvod, proč do toho jít. Jde o krásný památkově chráněný objekt v nádherném prostředí parku. Ve studii počítáme s propojením haly s blízkou školou v Sušilově ulici. Další výhodou je, že jízdárna stojí jen kousek od zrekonstruovaných lázní, je tam dost místa k parkování,“ vyjmenoval podnikatel.

Řehoř tvrdí, že sportovní část jízdárny už sice několik let tomuto účelu neslouží, ale není zdevastovaná, jak si myslí řada lidí v Boskovicích. „Je ještě v dobrém technickém stavu. Naše studie ji řeší komplexně. Po rekonstrukci by tam bylo možné hrát v podstatě veškeré sporty, jako je badminton, volejbal, basketbal, tenis, malý florbal, malá kopaná. Počítáme s moderní přístavbou pro tribunu, kam by se vešlo 220 sedících a asi 60 až 80 stojících diváků. Našlo by se místo i pro kavárnu či kanceláře,“ přiblížil Řehoř. Zdůraznil, že předběžně proti novému využití jízdárny nejsou ani památkáři. „Záměrně jsme vybrali architekta, který se zabývá památkovými objekty,“ dodal.

Studie obnovy a nového využití objektu jízdárny v Boskovicích
(formát PDF)
pro zobrazení klikněte ZDE

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek potvrdil, že město bere nabídku Pražské 5 vážně. „Na halu jsme určitě nezapomněli, je jasné, že je v Boskovicích potřeba. Tato nabídka jednání trochu zrychlila. V pondělí chceme v radě města jmenovat sportovní komisi. Prověříme výhody a nevýhody a samozřejmě finanční náročnost obou variant. Předpokládám, že radní města se sportovní halou budou zabývat na konci listopadu, zastupitelé pravděpodobně v prosinci,“ sdělil starosta.

Sportovní halu ve městě postrádá i aktivní basketbalista a zároveň radní města Radek Mazáč. „Školní tělocvična nám stačí, ale není to ideální. Snem každého sportovce je hrát v hale, kde je i slušné zázemí, šatny, hlediště. Obě varianty nyní důkladně zhodnotíme a pak rozhodneme,“ doplnil Mazáč.

Volejbalista Koupý věří, že pokud bude ve městě sportovní hala, dá se znovu dohromady i družstvo volejbalistů mužů. Ti s volejbalem před několika lety skončili poté, co se pro sport zavřela jízdárna. Ve školních tělocvičnách totiž nenašli takový prostor, jaký potřebovali. „Myšlenka sportovní haly v jízdárně není špatná, ale hodně záleží na podmínkách. Pokud by byl nájem moc vysoký, nemá to pro sportovce cenu,“ řekl.