Ateliér navíc ve svém návrhu podle radních vyčíslil náklady na stavbu nového sportoviště bez daně na 207 milionů. Město mělo přitom strop 120 milionů.

Na vypracování projektu počítalo město zhruba se třemi miliony. Nabídka zmíněného uchazeče byla více než osm milionů. „I když jsme soutěž museli zrušit, posunula nás dál. S novými informacemi, co máme, se dá pracovat. Můžeme osekat naše původní požadavky, které vycházely od oddílů v souvislosti například s pořádáním mezinárodních sportovních akcí,“ informoval boskovický místostarosta Radek Mazáč.

Pozemky ve sportovním areálu Červená zahrada.
Prokletá boskovická hala. Soutěž architektů prý byla nefér, přezkoumá ji úřad

Nastínil, že lze zredukovat například hlediště pro osm set lidí, počet šaten nebo výšku haly. Původně navržená je dvanáct a půl metru. V hale má být kromě zázemí pro míčové sporty také kuželna a lezecká stěna. To platí dál a tady město slevovat neche. Další postup zveřejní vedení Boskovic začátkem příštího roku. „Kdo tvrdí, že umíme postavit sportovní halu za dvě stě dvě stě padesát milionů, tak si lže do vlastní kapsy. Neumíme. Za sto dvacet sto třicet ano, ale dvě stě padesát je mimo realitu. Není umění za deset milionů udělat projektovou dokumentaci, která skončí v šuplíku a nikdo podle ní nic nepostaví,“ dodal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Nedávno na podnět České komory architektů zahájil kvůli architektonické soutěži Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s městem správní řízení. Komora ji označila za neregulérní. „Úřad nás vyzval, abychom doručili naše vyjádření a kompletní dokumentaci k vypsané soutěži, kterou chce přezkoumat. Nyní pošleme zprávu, že soutěž rušíme. Předpokládám, že správní řízení tak bude zastaveno,“ poznamenal tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Podle České komory architektů, která podala podnět, byla architektonická soutěž v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „Daná soutěž byla letos vypsána už podruhé. V obou případech byla z našeho pohledu neregulérní. Neodpovídala našim vnitřním předpisům, přičemž naši členové se mohou účastnit jen soutěží, které jsou s nimi v souladu. Kromě toho je soutěž v podobě, ve které je vyhlášena, v rozporu se Zákonem o zadávání veřejných zakázek. Město jsme na to opakovaně upozorňovali,“ uvedla před časem mluvčí komory Tereza Zemanová.

Ve Křtinách nasbírali přes metrák potravin. Darovali je lidem v nouzi.
Ve Křtinách nasbírali přes metrák potravin. Darovali je lidem v nouzi

Pro místní sportovce je výstavba sportovní haly klíčová. Odpovídající zázemí pro pořádání soutěží a trénování mládeže dlouhodobě nemají například basketbalisté, volejbalisté nebo florbalisté. Výstavby haly už přitom ve druhém největším městě na Blanensku zkrachovala na několika místech.

Po výkupu pozemků od advokáta Jana Paroulka ji chce město postavit v Červené zahradě. Řada místních je ale po letech plánování a přípravách skeptická. „Nevěřím, že nějaká sportovní hala bude v Boskovicích někdy stát,“ okomentoval situaci na sociální síti například Patrik Oujezský.