Podle pořadatelů, jimiž je městys Černá Hora a Sdružení pro Černou Horu, by tam měli lidé získat maximum informací pro to, aby se správně rozhodli při hlasování v místním referendu, které je vyhlášeno na třetího července. Lidé se v něm mají vyslovit pro nebo proti setrvání městečka ve Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko.
„Lidé položili sedmašedesát otázek, na které dostali odpovědi domů, ale na besedě vysvětlíme ještě to, co nebude jasné,“ uvedl starosta Černé Hory Bohumil Hlavička, který je zároveň druhým místopředsedou svazku.
Svazek od začátku letošního roku zvedl cenu vodného a stočného o jedenáct procent. „Takové navýšení si v této době nedovolily ani energetické společnosti, svazek se chová jako monopol a přitom v něm zasedají naši volení zástupci. Já budu klidně platit, jen chci vědět, kam ty peníze jdou. To však není ve svazku nikdo schopen uspokojivě vysvětlit,“ zlobí se Jiří Fusek, majitel Pivovaru Černá Hora, který je největším odběratelem vody v městečku. Fusek odhaduje, že za zaplacené vodné a stočné by mělo v Černé Hoře ročně zůstávat kolem šesti milionů korun, které se záhadně ztrácejí. „Přitom jsou tady sedmdesát let staré rozvody, nikdy se tady neinvestovalo,“ dodal.
Fuskovy snahy o získání informací vyvrcholily až vyhlášením referenda a také anketou organizovanou pivovarem, v níž Černohorští v uplynulých dnech mimo jiné odpovídali na otázku, jestli důvěřují zastupitelstvu městyse. Urna s anketními lístky bude rozpečetěna v pátek. „Pokud se ukáže, že lidé zastupitelům nedůvěřují, budeme požadovat jejich odstoupení,“ uvedl Fusek.
Referendum v Černé Hoře bude podle Fuska klíčové pro další existenci svazku a tím financování vody v regionu. I podle Hlavičky je setrvání nebo vystoupení městyse ze svazku zásadní věcí. „Když vystoupíme, zůstaneme jako kůl v plotě. Navíc bychom museli svazku vrátit asi sedm milionů korun, které dlužíme například za stavbu čistírny odpadních vod,“ míní starosta.
Nejen Fuskovi, ale i dalším lidem v Černé Hoře se nelíbí, jakým způsobem radnice k referendu přistupuje. Kritizují nevhodně položenou otázku v referendu, termín jeho konání či výběr členů místní komise pro referendum. „Referendum se koná v pátek od čtrnácti do jednadvaceti hodin před prodlouženým víkendem. Starosta asi chce, aby se jej zúčastnilo co nejméně lidí,“ míní předseda černohorské organizace ČSSD Miloš Bílý. Vadí mu také to, že zástupci bojovníků za referendum nedostali šanci být členy komise. „Starosta tvrdí, že všem zainteresovaným poslal mail s informací, zda nemají zájem poslat svého zástupce do komise. Jenže nikdo z těch, kdo je na straně vyhlášení referenda, mail nedostal,“ dodal Bílý. „Máme doklad, že jsme výzvu poslali zástupcům všech politických stran. Navíc jsem se na ně mohl vykašlat, protože komisi podle zákona jmenuje starosta,“ oponuje Hlavička.
Pokud by městečko vystoupilo ze svazku, je Fusek odhodlán zajistit dodávku vody do Černé Hory tak, aby to bylo ekonomičtější.