Příležitost vyjádřit svoji nespokojenost s cenami vodného i s další činností Svazku vodovodů a kanalizací obcí a měst dostanou obyvatelé Černé Hory. Tamní radní totiž na mimořádné schůzi podpořili vyhlášení referenda o vystoupení Černé Hory ze zmíněného svazku.

Radní tak vyhověli majiteli černohorského pivovaru Jiřímu Fuskovi, který po veřejném hlasování už delší dobu volal. Fuskovi vadila nejen cena vody, kterou svazek Černé Hoře účtuje, ale také údajná neprůhlednost hospodaření svazku.
„Referendum jsme vyhlásili, protože chceme mít v této záležitosti konečně jasno. Takhle se občané budou moci jasně vyjádřit,“ vysvětlil starosta Černé Hory Bohumil Hlavička.

ČTĚTE TAKÉ: FUSEK CHCE REFERENDUM KVŮLI CENĚ VODY

V hlasování přitom nepůjde pouze o ceny vody. Případné vystoupení Černé Hory ze svazku by zřejmě také městys připravilo o nemalé peníze. Vedení města by totiž mimo jiné muselo svazku vrátit finanční prostředky, které svazek v minulosti investoval do černohorské vodohospodářské sítě.

„Pro Černou Horu by to znamenalo finanční zatížení zhruba sedmi až osmi milionů korun. Svazek by také v Černé Hoře neudělal plánované propojení tamní vodovodní sítě s vodovodem v Bořitově. To by pro obyvatele městyse znamenalo problémy s vodou v suchých obdobích,“ popsal možné důsledky vystoupení ze svazku jeden z jeho představitelů Jindřich Král.

ČTĚTE TAKÉ: ŠÉF PIVOVARU: ČERNÁ HORA MI DLUŽÍ PENÍZE

Majitel pivovaru Jiří Fusek však tyto argumenty odmítá. Řešením problémů s vodou je podle něj připojení Černé Hory na jiný zdroj. „Zahájil jsem jednání s novým dodavatelem vody, a to z přivaděče Březová II. Cena vody, která mi byla nabídnuta, je 26,45 korun za kubík vody. Tento tarif by navíc platil jak pro občany, tak pro firmy. Je tedy výrazně nižší než 38 korun za kubík, které platíme svazku,“ popsal své plány Fusek.

ČTĚTE TAKÉ: V ČERNÉ HOŘE ZVAŽUJÍ VÝSTUP ZE SVAZKU VODOVODŮ

Zároveň dodal, že celková částka za připojení k tomuto zdroji by přišla zhruba na pětinu nákladů, které chce svazek vynaložit na připojení Černé Hory k bořitovskému zdroji. Fusek je podle svých slov připraven pivovar od černohorské vody úplně odstřihnout. „Jsme ochotní udělat investici do připojení sami a umožnit napojení každému, kdo bude po trase. Snížíme tím odběry v Černé Hoře o 60 tisíc kubíků,“ upřesnil Fusek.

ČTĚTE TAKÉ: BOJUJÍ ZA LEVNĚJŠÍ VODU V ČERNÉ HOŘE

S činností svazku polemizuje také letovický starosta Radek Procházka. Ten v polovině března složil funkci v jeho předsednictvu. Jako jeden z hlavních důvodů svého odchodu uvedl názorovou rozdílnost mezi ním a ostatními členy předsednictva.

„Byl jsem se svými názory v předsednictvu osamocen. Neustále se mluvilo, že by se některé principy v činnosti společnosti měly změnit, ale nic takového se nedělo. Některá usnesení byla přijímána bez důkladného prostudování problematiky,“ řekl Procházka.
O přesném termínu konání referenda černohorští radní rozhodnou na svém zasedání koncem května.

ZEPTEJTE SE PANA FUSKA ON-LINE JIŽ TEĎ: PTEJTE SE ON-LINE MAJITELE PIVOVARU

ČTĚTE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY O DRAHÉ VODĚ V ČERNÉ HOŘE V PRAVÉM HORNÍM ROHU