„Poslali jsme stížnost starostce města a také ombudsmanovi. Zároveň sbíráme podpisy nájemníků, abychom mohli jednat jejich jménem. Chceme vyvolat další diskuzi o ceně bytů, naší myšlenkou je snížit současnou nabídku z dvou set padesáti tisíc na částku kolem sto tisíc korun za byt,“ popsal současné snahy nespokojených nájemníků Pavel Němec.
Jemu a desítkám dalších obyvatel domů z ulice 9. května a Údolní vadí kromě ceny bytu také okolnosti, za kterých město byty jejich obyvatelům nabídlo. „Město Blansko použilo pro výpočet ceny bytu metry kubické. To je pro lidi dost špatně, protože do ceny tak výrazněji promlouvají i nebytové prostory jako chodby, sklepy a podobně. Obyčejně se přitom ceny bytu stanovují podle plochy v metrech čtverečních,“ dodal Němec.
Podle místostarosty Blanska Lubomíra Toufara není problematika stanovení ceny tak jednoduchá. „Cenu bytů stanovoval znalec v oboru, který má příslušnou kvalifikaci. Vybírali jsme jej na základě normálního výběrového řízení. Dnes všichni předstírají, že této problematice rozumí, skutečným odborníkem je ale málokdo,“ komentoval stížnosti místostarosta.
Zastupitelé nechtějí kauzu dál projednávat
Dodal také, že blanenští zastupitelé jsou v této otázce téměř jednotní. „Koaliční sestava má za to, že současná cena je příznivá. Je to výsledek půlroční debaty a kromě komunistů nikdo nesouhlasil s tím, aby se tato záležitost dál projednávala,“ upřesnil Toufar.
Podle předsedy Legislativního výboru Krajského úřadu Jihomoravského kraje Pavla Březy, na kterého se nespokojení nájemníci také obrátili, by však v nabízené ceně měla být zohledněna lokalita domů a další faktory. „Cena, která byla pro tyto byty stanovena Blanskem, by v Brně mohla odpovídat bytům v Králově Poli, tedy nedaleko centra. Je ale těžké to porovnat, protože měření v kubických metrech, i když je možné, je v tomto případě trochu zkreslující. Myslím si, že cena blanenských bytů by měla být zhruba o třetinu nižší,“ řekl Březa.
Starostka Blanska Jaroslava Králová považuje debatu o cenách bytů za uzavřenou. Starostka se v uplynulých dnech zabývala zmíněnou stížností lidí bydlících v ulici 9. května. Ti už v minulosti sepsali také petici. „Stížností jsme se zabývali na radě města. Přestože nebyl jasně označen odesílatel, odpověděli jsme na ni. Podmínky prodeje už byly jednou odsouhlasené a my nevidíme důvod na nich cokoliv měnit,“ vysvětlila Králová.
Nájemníci si tak mohou vybrat. Buď zaplatí za byty jednotlivě, nebo se nejméně polovina obyvatel domluví na založení družstva a odkoupí celý dům. To je podle jejich slov ale finančně neúnosné. Poslední možností je zůstat dál v nájmu a platit městu.