„Tlaky na postavené čistírny odpadních vod trvají už od doby, kdy se slévárna oddělila od strojírny, což je téměř deset let. Dřívější majitelé se ale k jejímu postavení neměli, postavena tedy nebyla. Tlak byl pak vyvíjen i na správce konkurzní podstaty, ale ten zase na takovou investici neměl podmínky,“ vrátil se do nedávné historie firmy výkonný ředitel Jaroslav Kaleta. Teprve nynější majitel Druhé slévárny, když podnik kupoval, se musel v kupní smlouvě zavázat, že podnik připojí na jeho vlastní čistírnu odpadních vod a zamezí tak dalšímu zněčišťování řeky Punkvy. „Na vypouštění odpadních vod do řeky máme vájimku jen do příštího podzimu. Do té doby bude nová čistírna zprovozněna,“ dodal Kaleta.


Podle něj bude stavba čistírny odpadních vod největší investicí, která se v podniku plánuje. „Prvotní propočty hovořili o tom, že celé zařízení bude stát kolem desíti milionů korun, nyní se ale ukazuje, že to bude stát od čtrnácti a půl milionu do patnácti milionů. Firma je už vybrána, momentálně dokončujeme smlouvu,“ doplnil Kaleta. Ještě do konce roku by se tedy mělo začít stavět.


Druhá slévárna Blansko vyrábí odlitky ze šedé litiny, tvárné litiny a ocelolitiny, zabývá se také uměleckou litinou. Má také vlastní modelárnu.