Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Splašky z hnojišť tečou na silnici

Boskovicko – Fekálie přelévající se přes silnici, špinavá auta, zápach. Takto to vypadá za prudších lijáků v Šebetově. Splašky totiž vytékají na silinici z nedostatečně zajištěného hnojiště jednoho z obyvatel vsi.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Hradecký deník

Kvůli stížnostem lidí nařídilo vedení obce majiteli, aby odpad přemístil do konce srpna jinam. Podobných případů, které se dostanou až na stůl pracovníků odboru životního prostředí, je na Boskovicku víc.

Řidiči, který za deště jedou po silnici do Šebetova směrem od Vanovic neodstraňují po dojezdu ze svých aut jen bláto. „Asi třicet metrů od silnice stojí na mírném kopečku hnojisko. Za vydatných dešťů začala odtud vytékat močůvka do vyjetých kolejí od traktoru, a dostala se tak až na silnici. Projíždějícím autům pak stříkaly fekálie na skla, špinavé byly i vozy, které vyjížděly od blízké benzínky. Kolem to navíc silně páchlo,“ postěžovala si žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce je však zná.

Kvůli stížnostem lidí se do záležitosti vložilo vedení obce. „Ke zmíněným problémům došlo jen za vydatných dešťů, přesto jsme majitele vyzvali, aby hnojiště do konce srpna odstranil. Měl by je přesunout do zahrady za svůj dům,“ uvedla šebetovská místostarostka Anna Odehnalová.

Obdobných případů řeší pracovníci odboru životního prostředí z Boskovic více. Přitom tento prohřešek může přijít pěkně draho a skončit pokutou několika desítek tisíc korun, pokud tak rozhodne komise při správním řízení. „Pověření pracovníci lidi upozorní, aby závadný stav odstranili. Pokud tak neučiní, případ se posune do správního řízení. Na Boskovicku se stává, že si lidé od hnojiště vykopou svod do vodotečí,“ vyjmenoval mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma s tím, že tyto prohřešky řeší odborníci na celém území Boskovicka, jak ve městě tak i ve vesnicích.

Podle Pavla Konečného z odboru životního prostředí blanenské radnice by měla být hnojiště zabezpečena. Jinak mohou škodit. „Pokud se splašky dostanou do vodních toků nebo rybníků může dojít k úhynu ryb a vodních živočichů. Jestli se fekálie dostanou do půdy, problém nenastane, pokud však nejsou kontaminované,“ přiblížil Konečný. Lidé by tak měli hnojiště ukládat na rovinu nebo do prohlubní, kde by se držely.

Založení tohoto druhu odpadiště vyžaduje i povolení. Podle Konečného by je měl mít i soukromník, který uchovává větší množství hnojiva. „Dále musí dbát na to, aby se hnojiště nenacházelo v ochranném pásmu vodního zdroje. Zemědělská družstva nám dokonce musí předkládat každý rok plán ukládání odpadů z fekálií. My se k němu pak vyjadřujeme, v jaké lokalitě může hnojiště být,“ dodal Konečný.

On ani jeho kolegové únik splašků na Blanensku v poslední době neřešili.

Autor: Karolína Opatřilová

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lidé podle politologů často kroužkují politiky s akademickými tituly, a to nejčastěji s těmi doktorskými. Příkladem byl Rom Kostřica, který na jihomoravské kandidátce TOP 09 v roce 2010 získal 7579 hlasů a poskočil z pátého na druhé místo.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Žáci první třídy ze ZŠ Lipovec s paní učitelkou Hanou Pliskovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze základní školy v Lipovci

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Škatulata kandidátů. Přeběhlíci mění tradiční strany za nové

Jižní Morava /ANKETA/ – Jihomoravanům, kteří si oblíbili konkrétního kandidáta v posledních předčasných parlamentních volbách, se může stát, že jej na letošních volebních lístcích budou déle hledat. Více než dvě desítky kandidátů totiž vyměnily politický kabát. Z tradičních stran utíkají do mladých.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení