Plusové rozpočty mají Boskovice od roku 2010, kdy se stal podruhé starostou Jaroslav Dohnálek. Od té doby město postupně splácí předchozí investice do sportovních areálů, které stály městskou kasu více, než na radnici původně plánovali. Rekonstrukce lázní se vyšplhala ze třiceti na šedesát milionů. Zimní stadion už stál přes sto dvacet milionů a ještě není definitivně dokončený.

U koupaliště ještě minulé vedení muselo řešit problémy s prasklým potrubím. Nejvyšší schodek přes čtyřicet milionů měly Boskovice v roce 2005, kdy se opravovaly lázně.

Od té doby se ale situace zlepšila a lze to také sledovat na iratingovém hodnocení společnosti Czech Credit Bureau, která komplexně hodnotí ekonomiku města a míru věřitelského rizika, tedy jestli se nemusí investoři obávat o své peníze, když je městu půjčí.

Zatímco v roce 2009 dostaly Boskovice hodnocení C, tedy druhé nejhorší, v loňském roce už byly o tři příčky výš v kategorii B, což znamená, že město hospodaří dobře a banky se nemusí bát mu půjčovat peníze. „Pro mě je to velmi pozitivní zpráva, taková pochvala pro město," uvedla starostka Boskovic Hana Nedomová.

Na nejlepší hodnocení zbývají Boskovicím ještě dva stupně a starostka má jasno, jak ho dosáhnout. „Nebudeme se zadlužovat, navíc zhodnocujeme městské peníze. Jdeme k tomu lepšímu," doplnila. Boskovicím zůstane po letošním roce jen jeden úvěr ve výši šestnácti milionů korun. Ten by mělo město splatit do roku 2019.

Blansko má nejvyšší dluh z měst v okrese. Dlouhodobé úvěry, které splácí, dosahují téměř sta milionů korun. Velká sekera byla v rozpočtu v roce 2006, kdy jeho schodek rozpočtu přesáhl 140 milionů. „Tam se bral úvěr devadesát milionů na koupaliště," vysvětlil starosta Blanska Ivo Polák.

Naposledy si velký úvěr bralo vedení Blanska v roce 2011 při dražbě Dukly, která stála město přes třicet milionů. Jako Boskovice si také nechávají zpracovávat irating.

MAREK OSOUCH