Se dvěma třídami a kuchyní pro šestačtyřicet dětí. „Pro mě je to obrovský luxus a jsem za něj velmi ráda. Nemusíme startovat žádné auto a jezdit třeba do Ráječka nebo do Blanska. Pohodlně dojme pěšky, máme to kousek. Dcery, dvojčata, navíc mají teprve dva a půl roku a za běžných okolností by mi je vzali až na druhou polovinu školního roku. Samozřejmě v případě, že by byla volná místa, se kterými je však problém,“ řekla Deníku jedna ze spešovských maminek Michaela Buchtová.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkDodala, že má po operaci a postupně rehabilituje. Dřívější nástup dětí do školky ji tak přijde vhod. Školku nechali Spešovští postavit na místě bývalé základní školy, která stála na návsi. Před časem ji kvůli špatné statice zbourala těžká technika. „V sousedním Ráječku, které se rozrůstá, začínal být v tamní školce problém s kapacitou. Podobně i v Dolní Lhotě a Blansku. Maminky volaly stále ve větším počtu, že nemají kam děti dát, navíc nervy s dojížděním. Nebylo to ideální. Děti by měly vyrůstat pohromadě, a ne být rozházené po okolí,“ okomentovala záměr postavit školku přímo ve Spešově starostka obce Ivana Holomková.

Stavba školky na obecních pozemcích včetně vybavení přišla podle ní na dvaatřicet milionů korun. Devadesát procent nákladů pokryla dotace z evropských fondů. „Po demolici staré školní budovy namyslel projektant novou školku tak, aby náves zůstala otevřená. Má velká okna s nádhernými výhledy do okolní přírody. V kuchyni do budoucna chceme vařit obědy také pro místní,“ dodala Holomková.