Uzavření spešovské školy bylo hlavní příčinou, proč se před devíti lety místní část Spešov osamostatnil od Blanska. Blanenští radní totiž neměli peníze na opravu budovy, kterou zasáhly povodně. „Lidé vyšli do ulic a proti zavření školy demonstrovali. Ze Spešova tehdy znělo, že si opravu školy zajistíme sami, peníze seženeme. Dnes se má škola demolovat, nikdo nedemonstruje, nikomu to nevadí,“ je rozhořčený Petr Bedan ze Spešova.

Podle starostky obce Ivy Holomkové v minulosti blanenští radní školu uzavřeli ze dne na den. Děti se tak roztrousily uprostřed školního roku do škol v okolí. Spešovská škola dodnes zeje prázdnotou. „Budova za tu dobu postupně chátrala čím dál víc,“ řekla Holomková,

podle které zkázu školy odstartovaly v roce devadesát sedm pravděpodobně povodně. „Pískové podloží se pohnulo a popraskaly základy. Máme čtyři posudky, ze kterých vyplývá, že by si opravy školy vyžádaly neúměrné náklady. Zhruba dvanáct až šestnáct milionů korun, které nemáme,“ nastínila situaci Holomková. Budova školy tedy pravděpodobně padne. „Měli bychom ji do budoucna odstranit. Chceme na to získat peníze z regionálního operačního programu. Vše ale musí nejdříve odsouhlasit zastupitelé,“ dodala starostka.

Škola stojí ve středu Spešova. Toto místo by radní chtěli zvelebit. V plánu mají dětské hřiště s lavičkami. „S dotací se do toho pustíme ještě letos,“ tvrdí Holomková.

Podle slov spešovské starostky se po odtržení od Blanska rozvázaly místním v mnohém ruce. „Staráme se o věci, které potřebujeme, sami. Takže problémy vyřešíme rychleji, než tomu bylo ve spojení s Blanskem,“ podělila se o výhody Holomková s tím, že samostatnost probudila k životu i nejrůznější spešovské spolky. „Třeba ženy pořádají každý měsíc akce pro děti i dospělé jako jsou ostatková zábava, pochování basy,“ pokračovala Holomková.

Za posledních devět let se také podařilo v pěti etapách spravit spešovské silnice a chodníky. Zbývá poslední, šestá etapa oprav. „Postavili jsme nový mostek ve středu Spešova. Ten starý byl totiž v havarijním stavu. Dále jsme opravili kapli, sportovní areál, hřbitov. V části obce jsme vyměnili veřejné osvětlení. Teď se chystáme na rekonstrukci radnice a vytvoření parkovacích ploch,“ vyjmenovala starostka.

Odtržení Spešova nevnímá negativně ani blanenská radnice. „Ulehčilo se nám od celkového rozsahu prací, které svým místním částem zajišťujeme,“ řekl blanenský místostarosta Jindřich Král. Upozornil, že Blansko dává ročně každé místní části půl milionu korun. „Snažíme se být objektivní a tam, kde problémy jsou, investovat. V poslední době si nejvíce peněz vyžádaly Lažánky,“ uvedl Král.