Teď musí ráno vstávat o dvacet minut dříve. „Jezdím osobním vlakem z nádraží. Bydlím totiž na sídlišti Ptačina, které je od Adamova-
zastávky dál. Z časového hlediska by se mi již spěšným vlakem jezdit nevyplatilo," popsala Vávrová.

Podobný šok jako ona zažili i známí Jana Kořalky z Adamova. „Slyšel jsem od nich podobné historky, že vlak kolem nich projel. A oni zůstali stát na nádraží s otevřenou pusou. Mně osobně se ale změna nedotýká. Dříve jsem také jezdíval ranním spěšným vlakem, ale nyní chodím do práce později. Takže bych jej stejně již nevyužíval. Jezdím osobákem," sdělil Kořalka. Na sociální síti Facebook o tom však lidé intenzivně diskutují. „Jak je možné, že spěšné vlaky zastavují na zastávce, kde dříve zastavovaly jen osobní vlaky?" nechápou někteří diskutují.

Změna zastávek ale má vážný důvod. „Správa železniční dopravní cesty chystá rekonstrukci tratě v Brně-
Židenicích. Přípravy již neumožňují křižování vlaků v Adamově. Jedinou možností bylo zastavit spěšné vlaky alespoň ve stanici Adamov-
zastávka. Jinak by ve městě nezastavovaly vůbec. Za rok se však vše vrátí do původního stavu," vysvětlil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

Vedení města zveřejnilo nové jízdní řády na svých webových stránkách. „Upozornění ke změně zastávky tam ale nebylo, takové věci si musejí cestující hlídat sami. Doufali jsme, že se s Českými drahami domluvíme a vlaky budou i nadále zastavovat na nádraží. Neuspěli jsme. Je to skutečnost, kterou nemůžeme ovlivnit," uvedl místostarosta Adamova Jiří Němec.

Spoustě lidí podle něj změna nevyhovuje. „Byli zvyklí, že vlak zastavuje na nádraží. Je to přece jen hlavní přestupní uzel, jezdí tam vlaky na Českou Třebovou nebo autobusy směrem na Vyškov," přiblížil Němec.

Tomu, že spěšné vlaky nyní zastavují ve stanici Adamov-
zastávka, muselo město přizpůsobit i městskou hromadnou dopravu. „Nebylo to ale nic zásadního. Některé autobusy jezdí třeba o pět minut dříve, další o dvě minuty později. Je to proto, aby lidé dlouho nečekali na vlaky. Hlavně jsme se snažili, aby jelo ráno i odpoledne dostatek autobusů z Ptačiny a Horky. Aby se dospělí bez problémů dostali do práce a děti do škol a odpoledne zase zpátky," řekl ke změně jízdních řádů adamovský místostarosta.