„Poslední strážník, co jsme měli, dosloužil a odešel do důchodu před dvěma lety. Poté nebyla na zastupitelstvu shoda, zda tento post znovu obsadit nebo ne. Pak jsme zase měli problémy najít vhodného uchazeče. Je to komplikovanější a nechceme výběr uspěchat. Od strážníka si slibujeme hlavně prevenci, dohled při dodržování pořádku ve městě, u parkování a při městských akcích. I co se týká bezpečnosti,“ řekl Deníku starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Podle něj by první rok služby strážníka měl město stát od půl do jednoho milionu korun včetně výstroje, výzbroje a potřebných školení. „Rádi bychom spolupracovali i s jinými obcemi, kde městská policie funguje. Například v nedaleké Olešnici. Možná by šlo spojit síly, se starostou jsme o tom už jednali,“ dodal Wetter.

Starosta sousední Olešnice Zdeněk Peša si myslí, že činnost strážníka má v bezmála dvoutisícovém městě smysl. Funguje tam už od poloviny devadesátých let. „Hlavně co se týká prevence. Je to uniformovaná osoba a v případě přestupku může zasáhnout na místě okamžitě. Důležitá je také asistence a spolupráce se státní policií, kdy městský strážník zná dobře terén a také lidi, kteří se případně dopouštějí trestné činnosti,“ poznamenal Peša.

Zhruba dva miliony a čtvrt ročně stojí město Velké Opatovice provoz městské policie. Má tři strážníky. Před lety Opatovičtí využívali při zajišťování pořádku v ulicích také služeb bezpečnostní agentury.

„Tři strážníci jsou pro naše město dostačující. Nemůžeme sice v tomto počtu zajisti jejich čtyřiadvacetihodinovou službu, ale myslím si, že by to bylo zbytečné. Pokrytí je dostačující. Osvědčil se nám také kamerový systém, který se snažíme stále vylepšovat. V rozpočtu na městskou policii máme vždy vyčleněnou i investiční položku, sto sto padesát tisíc. Na rozšíření kamerových bodů nebo nové fotopasti,“ upřesnila starostka Velkých Opatovic Kateřina Gerbrichová.