„V Boskovicích už soutěž Balkon roku pořádáme poněkolikáté. Dřív to probíhalo tak, že lidé svoje vyfocené výtvory posílali na radnici, kde se o nich hlasovalo. Nyní ale už v průběhu prázdnin fotím všechno já sám. Více než tři sta fotografií pak předkládám odborné komisi, která při hodnocení samozřejmě nezná majitele té či oné výzdoby,“ řekl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Podle jeho slov se kvalita výzdoby zlepšuje každým rokem a lidé už zdaleka nepoužívají pouze obligátní muškáty.

Soutěží se hned ve čtyřech kategoriích a šanci mají i lidé bydlící v přidružených obcích, které mají svoje dvě vlastní kategorie. Pokud někdo z Boskovických nemá byt s balkónem, nemusí zoufat, protože stále ještě může soupeřit o nejhezčí okno. Tři nejlepší jsou pak pozváni na radnici, kde je při slavnostním vyhlášení čeká odměna v podobě hnojiva, poukázky na nákup zahradnických potřeb nebo jiných tematických dárků.

V Olešnici podesáté

Podobně soutěž probíhá i v Šebetově. „Ze zásady nehodnotíme jarní a letní výzdobu, protože v době, kdy všechno kvete, je to pro pěstitele příliš jednoduché. Když si ale někdo dokáže krásnou výzdobu udržet i na konci léta nebo na podzim, zaslouží si obdiv. Také u nás ti nejlepší dostanou tematickou odměnu a nemusí se nikam hlásit. Fotografie průběžně pořizují špionážní týmy složené z našich radních,“ usmál se starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Akci tam letos pořádají potřetí.

To v Olešnici jsou v tomhle směru mnohem zkušenější. Soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu oken a balkonů tam totiž pořádají už desátým rokem. „S tímto nápadem jsme přišli v okrese jako první a myslím, že se ujal. Samozřejmě, že i před tím si některé rodiny zakládaly na krásných balkonech plných květin, ale díky soutěži vznikla mezi sousedy zdravá soupeřivost a naše městečko je každým rokem hezčí,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša. Podle něj se i přímo na radnici mohou pochlubit mnoha truhlíky s muškáty.

ONDŘEJ BACÍK