Cenu veřejnosti získala rozsáhlá obnova zámecké zahrady a zahradnictví státního zámku Lysice. Z celkového počtu 6211 SMS zpráv získala největší „porci hlasů“, celkem 1154.

Rada kraje schválila udělení dvou titulů Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji – a to Janu Zbořilovi a Janu Knorrovi.

Po osmadvaceti měsících práce se zahrada na Státním zámku v Lysicích na Blanensku změnila k nepoznání. Rozsáhlá obnova stála bezmála 194 milionů.
Start turistické sezony na Blanensku. Lysice zvou na opravené zámecké zahrady

Oceňování nejlépe opravených památek motivuje majitele historických objektů a výtvarných děl k dalším investicím do jejich rekonstrukcí. „Zdařile obnovené památky přitahují turisty. Krásným příkladem mohou být právě zahrady zámku v Lysicích, které vyhrály v hlasování veřejnosti. Krátce po své obnově už v současnosti přitahují velký zájem návštěvníků a turistů,“ řekl k soutěži náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Omezené parkování i známá jména. Boskovice se promění ve filmové studio
Omezené parkování i známá jména. Boskovice se promění ve filmové studio

Vlastník vítězné stavby v kategorii velkých staveb, kterým je Římskokatolická farnost Doubravník, obdrží od kraje finanční dar ve výši 150 tisíc korun. „Čtyřicet tisíc získá majitel vítězné drobné stavby, a to Obec Vrbovec a sedmdesát tisíc Obec Bořitov, která vlastní nejlépe opravené výtvarné dílo,“ sdělila Helena Ondřejová, která má na krajské úřadě na starosti komunikaci.

Díky sympatiím veřejnosti poputuje k vlastníku zámku Lysice, tedy k Národnímu památkovému ústavu, šedesát tisíc korun. Přehled soutěžících památek a výsledky hlasování veřejnosti najdou zájemci ZDE.