S navrženým způsobem rekonstrukce nesouhlasí například obyvatel Vladimír Jakubec. „Hradčany mají jedenáct vchodů. V devíti z nich zvolili levnější opravu elektroinstalace. Každý vchod zaplatil osmdesát tisíc korun. Náš výbor společenství vlastníků ale za našimi zády nechal zpracovat projekt za patnáct tisíc korun a možnost této varianty opravy nám zatajil, " popsal Jakubec.

Nelíbí se mu, že výbor zvolil drahou rekonstrukci. „Obyvatelé posledních dvou vchodů zaplatí přes šest set tisíc korun, každý tedy tři sta tisíc. Výbor to zdůvodnil tím, že nové elektrorozvody a měřiče se do stávajících boxů nevejdou a bude je potřeba vybourat. Přizvali jsme si tedy odborníky na elektroinstalaci, kteří nám na místě řekli, že to není pravda," sdělil Jakubec.

Po poradě s právníky Sdružení nájemníků podle svých slov podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Nemáme totiž požadovanou dokumentaci, ze které bude jasné, kdo nás obelhal," upřesnil Jakubec.

Cena opravy se nezamlouvá ani sousedovi Jakubce. „Na schůzi jsme se před časem domluvili, že vyměníme elektroinstalaci. Až po nějakém čase jsem našel ve schránce dopis, že firma už je vybraná. Když jsem viděl na papíře tu cenu, vyrazilo mi to dech. Ptal jsem se členů výboru, jestli jsou snad ty dráty ze zlata. Nové rozvodní skříně jsou ale už objednané. Musíme je zaplatit. Ty stávající přitom nejsou rezavé nebo jinak poškozené. Cítím se být podvedený," posteskl si muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Cena odpovídá projektu, oponuje

Bývalý člen výboru společenství vlastníků Petr Hanáček, který se na přípravě rekonstrukce elektroinstalace spolupodílel, ale uvedl, že rekonstrukci v navrhovaném rozsahu schválilo shromáždění vlastníků. „Pokud vím, tak nyní jsou pouze dva proti. Vlastníky bytů jsme řádně se vším seznámili a všechno jim vysvětlili. Zakázku vyhrála firma, která nabídla nejpřijatelnější cenu. Je skutečně výrazně vyšší, než za jakou opravovali elektroinstalaci v sousedním domě. Je to ovšem dáno zcela jiným rozsahem této rekonstrukce. Cena odpovídá vypracovanému projektu," vysvětlil Hanáček.

Bytový dům byl podle něj postavený před pětačtyřiceti lety. Proto je důležité, aby rekonstrukce vyhovovala všem současným normám, které jsou čím dál přísnější, ale také měla potřebné parametry v budoucnu. „Díky tomu bude možné do všech bytů zavést třífázové vedení. Lidé tak budou moci bez problémů využívat indukční varné desky nebo spotřebiče s vyšší spotřebou energie," přiblížil Hanáček.

Jedním z obyvatel, kteří s opravou souhlasili, je i Viktor Kaláb. „Rozvody mají přes třicet let a jsou ve velmi špatném stavu. Ani zvonky nám již pořádně nefungují. Celková rekonstrukce je nevyhnutelná," uvedl Kaláb. Nic proti nemá ani Antonín Burget. „Na tom, že se udělá studie a kompletní rekonstrukce, jsme byli od začátku domluvení. V každém bytě je spousta spotřebičů a jističe vypadávají," zhodnotil Burget.