Zřícenina hradu stojí v lesích Chráněné krajinné oblasti Moravský kras asi kilometr a půl od známé propasti Macocha. Za jeho zánikem stál podle historiků pravděpodobně požár. Přestože je zřícenina ve zbídačeném stavu, stále je častým cílem turistů. Skupina nadšenců z Blanenska před časem založila občanské sdružení Spolek na záchranu hradu Blansek.

„Přestože se jedná o zříceninu, je to kus historie o kterou je potřeba se starat. Naše sdružení chce nyní nechat udělat studie na záchranu tohoto klenotu. Nějakým způsobem se zříceninu pokusit zakonzervovat, aby dál nechátrala a přiblížit její historii turistům. Nechceme, aby byl Blansek jen hromadou kamení. Pod zemí jsou také určitě stará sklepení, která by se mohla zpřístupnit. Některé kusy hradeb by se také určitě daly opravit. Je to přece jen zajímavé místo a zaslouží si úctu,“ řekl vedoucí spolku Karel Souček.¨Podle něj je to však běh na hodně dlouhou trať. Členové spolku totiž narážejí na nezájem ze strany úřadů, památkářů a ochránců přírody.

Vedení Chráněné krajinné oblasti Moravský kras však plány spolku nezavrhlo. Ve svém dřívějším prohlášení podepsané šéfem CHKO Moravský kras Leošem Štefkou upřesnilo, že z hlediska ochrany přírody je možná pouze konzervace zříceniny ve stávajícím stavu a zamezení dalšímu rozpadu zdiva. Veškeré stavebně-technické zásahy musí být udělány co nejšetrnějším způsobem a je možné je provádět pouze za dodržení stanovených podmínek.

„Samozřejmě je to otázka peněz. Samotné studie na plánovanou záchranu zříceniny jsou docela nákladné. A případná konzervace nebo zabezpečení rozpadajících se hradeb, ze kterých se ulamují kameny? Ani nemluvím. Jednali jsme s radními Blanska a okolních vesnic, ochranáři, památkáři. Nechci říct, že je to na mrtvém bodě, ale nikdo nám zatím výrazně pomocnou ruku nepodal. Pořád sháníme peníze na studie, oslovujeme sponzory. Jednáme i s obcí Vavřinec, na jejímž území zřícenina stojí. A také s Lesy České republiky, se kterými se chceme dohodnout na pronájmu zříceniny za symbolickou cenu,“ dodal Souček.

Ten za to, aby zřícenina Blanseku neupadla v zapomnění, bojuje společně s ostatními členy spolku už druhým rokem. Zatím obnovili turistické značení k hradu a v plánu mají také informační tabuli. Z té by se turisté dozvěděli něco o historii Blanseku. „Na Blansek turisté chodí. Jenže dorazí, uvidí hromadu kamení, otočí se a jdou zpět. To bychom chtěli změnit. Loni jsme pořádali čtyři turistické vycházky s odborným výkladem archeologů. Letos máme zatím na květen naplánovány dvě,“ poznamenal Souček.

Blanenská radnice o aktivitě sdružení ví. Jenže podle slov starostky Jaroslavy Králově nemá na jeho podporu v současnosti peníze. „Myšlenka na záchranu hradu je pěkná, ale nákladná. Pro letošní rok na to v rozpočtu peníze nejsou,“ upřesnila Králová.