Nemůžu zapomenout na případ třech sourozenců, který se stal asi před pěti lety v jedné vesnici na Blanensku. Týkal se chlapců ve věku čtyři, šest a sedm let, které týrali jejich rodiče. Chlapečci byli téměř každý den biti, zavíráni doma a místo jídla dostávali granule pro psa. A nejhorší na tom bylo, že těm dětem, jak nepoznaly nic jiného, tato zacházení přišlo normální,“ vzpomíná na jeden ze smutných případů, které vyšetřovala, policistka z Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Emílie Bínová. V policejních službách pracuje už sedmatřicet let. A v těchto dnech dostala za svoji práci jedno z nejvyšších možných ocenění, krajského Policejní oskara za celoživotní práci.

Hlavní náplní práce Emílie Bínové je vyšetřit případ od jeho prvopočátků, kdy prověřuje, zda vůbec došlo ke spáchání trestného činu až do konečné fáze, kdy je podán návrh na obžalobu. „Po celou dobu vyšetřování přitom kriminalistka jedná s dětmi a mládeží, ať už na straně viníků nebo poškozených. Není to vůbec jednoduché, když musí třeba vyslýchat desetiletou holčičku, která byla pohlavně zneužívána. O to víc si ocenění její celoživotní práce vážíme,“ přiblížil vedoucí Územního odboru policie v Blansku Zdeněk Grénar.

Ve svém povolání Emílie Bínová často vidí slzy v očích dětí, kterým ubližují právě jejich nejbližší. Musí se tak snažit, aby na ní nebylo znát, jak se jí jednotlivé případy dotýkají. „O práci samozřejmě po večerech přemýšlím, ale při vyšetřování musím zachovat profesionalitu a nedát na sobě nic znát,“ říká policistka.

Sama je matkou, vychovala společně s manželem tři děti. Rodiče, které týrají svoje děti proto chápat nedokáže. „Celé roky mě nejvíc bolí ještě jedna věc. A tou je lhostejnost lidí. Že učitelé i sousedi přehlíží, jak děti chodí do školy s modřinami, podlitinami a zanedbané. Často tak musí trpět několik let, než si někdo všimne, že jsou týrané nebo pohlavně zneužívané,“ posteskla si Bínová.

Přes všechny smutné případy Emílii Bínovou její práce naplňuje, i když ji ke kriminalistice přivedla vlastně náhoda. Po mateřské dovolené totiž hledala práci a přihlášku si dala i k policii. A zůstala u ní po celý dosavadní život. „Ocenění mě samozřejmě velmi potěšilo, ale proto svoji práci určitě nedělám. Hrozně mě to baví a vždycky mě bavila a i proto jsem se k ní snažila po celý život přistupovat zodpovědně,“ uzavírá Bínová.