Nyní jsou vyměněná okna a dveře, je zbouraná už nepotřebná promítací kabina, z okolí sokolovny zmizely staré poškozené stromy. Přístavba hospody, která historickou budovu z roku 1911 rozšířila v sedmdesátých letech, dostane sedlovou střechu. „Vazba na ní se dělá tento týden," upřesnil žďárenský starosta Pavel Hanák. Do patnáctého listopadu musí vše stihnout kvůli dotaci. „Termín je to šibeniční. Obec leží ve vyšší nadmořské výšce, a pokud přijde mráz, dokončení fasády to zkomplikuje," vyjádřil obavy Hanák.

Poté přijde na řadu topení, rozvody vody a elektroinstalace. „Všude jsou ještě původní rozvody, podle potřeby různě vyspravované, musíme je proto kompletně nahradit novými. A samozřejmostí jsou i nové toalety nebo podlahy," vyjmenoval dále starosta. Poslední tečkou bude vybavení interiéru novým nábytkem.

Kdy přesně a jaká akce sokolovnu příští rok otevře, ještě jasné není. Budova bude sloužit hlavně k pořádání divadelních představení, plesů, vystoupení dětí a další kulturních počinů. O provozování hospody v zrekonstruovaných prostorách ještě bude rozhodovat zastupitelstvo. „Já bych byl raději, kdyby zde vznikl jen salonek, který by sloužil například pro rodinné oslavy," řekl Hanák.

Oprava sokolovny celkem přesáhne deset milionů korun, z toho šest a půl milionu si vyžádají letošní opravy. Většina peněz půjde z obecního rozpočtu. Téměř dvoumilionová dotace přispěje na zateplení, o další příspěvek na vnitřní vybavení bude obec teprve žádat. Oprava mohla stát méně, kdyby se obci budovu podařilo rychleji získat od sokolů. „Dlouhé peripetie s převodem trvaly osm let. Sokolovna dlouho stála bez využití. Navíc střechou zatékalo. Když jsme začali s opravami a po odkrytí střechy jsem viděl stropy, měl jsem pocit, že se to raději mělo zbourat. Ale pustili jsme se do toho a teď už vše začíná dostávat podobu," uzavřel starosta.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ