Jednu z prvních ochutnávek na Blanensku chystají v neděli dvacátého května v Jedovnicích. „Sejde se tam na tři sta cvičenců. Nejen z naší župy, přijedou hosté třeba z Tišnova, Vyškova, z Brna, Jihlavy i z Českého Brodu,“ uvedla starostka jedovnické sokolské jednoty Kateřina Klimešová. Už od září s dříve narozenými nacvičuje skladbu Princezna republika.

V průvodu, který o půl třetí vyrazí od obecního úřadu k sokolskému hřišti Na kopci, půjde i Lenka Dvořáčková z Němčic. Pochází z Benešova u Boskovic a v tamní sokolovně společně s ostatními ženami ve středu pilovaly skladbu Ženobraní. Těší se do Jedovnic i do Prahy. „Trému mám, ale už jsem byla v Praze několikrát, i na spartakiádě. A vzpomínám na to ráda,“ říká žena. Tahle záliba vyžaduje čas i peníze.

Cvičenci pravidelně zkouší, jezdí na župní slety a na týden v Praze si berou dovolenou. Platí si úbory, dopravu i ubytování. „Naštěstí benešovský starosta je muž na svém místě, sehnal sponzora,“ má Dvořáčková o starost méně.

Na Všesokolský slet se pilně připravují i ve Svitávce. Nejmenší děti s rodiči trénují skladbu Méďové, větší s míči a žíněnkami Děti, to je věc! Starší žáci předvádí akrobatické prvky ve skladbě Cirkus. „Ženy a jejich Siluety kombinují aerobní cviky s tancem s obručí,“ představila poslední skladbu nacvičovanou v sokolovně Marcela Dyčková.

Do Jedovnic zamíří i vyškovští Sokolové. Spolu s muži z Jedovnic, Blanska, Benešova a Jihlavy zacvičí před diváky skladbu Borci. „Já jezdím na každý slet,“ přiznal jeden z nich Zdeněk Doležal. Před cestou do Prahy navštíví i Vídeň nebo třeba Slovensko. Češi se Slováky totiž také nacvičují. Skladbu s názvem Spolu.

Sokolové z celé republiky se představí v hlavním městě v Eden Aréně pátého a šestého července.