Pozorování a mapování výskytu těchto dravých ptáků se ve zmíněné lokalitě věnuje už několik let. Zprávy z monitoringu sokolů stěhovavých na jihu Moravy začal nedávno zveřejňovat na vlastním webu. Ke stabilním dvěma párům sokolů v krasu letos přibyl třetí. Čtvrtý pár pak Bedan zaznamenal na Brněnsku. Zda tam bylo hnízdění úspěšné, v tuto chvíli ještě neví. „V Moravském krasu se mají mláďata ale čile k světu a dospělí sokoli se o ně příkladně starají. Jako potravu loví výhradně ptáky. Při monitoringu hnízd jsem zaznamenal ulovené sýkory, strakapoudy, kosy nebo dlasky,“ poznamenal odborník.

Mláďata by podle něho mohli ohrozit jiní dravci. Například kuna lesní nebo výr velký. Právě ten před třemi lety několik sokolích mláďat ulovil. „Teritoria výra velkého a sokola stěhovavého se v krasu překrývají. Sokoli si ho musí vybojovat a prosadit se. Snad některé z hnízd výr nezdecimuje jako se to stalo v minulosti,“ dodal Bedan.

Přelet nad sokolím hnízdem. V Moravském krasu už vzácní dravci krmí mláďata. Na snímku sokolí samice.
Přelet nad sokolím hnízdem: v Moravském krasu už dravci krmí mláďata, podívejte

Vzácným ptákům mohou uškodit i turisté, kteří se pohybují v okolí hnízd. Část prostoru u Býčí skály a přístup k nedaleké jeskyni Kostelík jsou proto kvůli hnízdění sokolů stěhovavých od poloviny března uzavřené. Omezení potrvá do poloviny června. Strážci přírody už za porušení vstupu do uzavřených lokalit v uplynulých týdnech rozdali pokuty „Jednou to byli horolezci, kteří se šli přes zákaz podívat ke Krkavčí skále a pak opakovaně neukáznění turisté,“ uvedl jeden ze strážců přírody Radovan Mezera.

V minulosti řešili i případ, kdy se v blízkosti hnízda pohyboval dron nebo turisté vylezli až nad samotné hnízdo. V jeskyni Kostelík nedávno museli strážci odstranit nápisy a obrázky namalované křídou, které se tam objevily i přes zákaz vstupu.

V Moravském krasu zahnízdili sokoli stěhovaví v roce 2016 bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Loni vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři.

LINK WEB HNÍZDĚNÍ SOKOLŮ V MORAVSKÉM KRASU

https://sokolmk.webnode.cz/l/hnizdeni-v-roce-2022/