S chybějícími miliony ve svém rozpočtu se letos potýkají krajem zřizovaná zařízení na Blanensku poskytující sociální služby. Ve srovnání s loňským rokem téměř poloviční dotace, kterou původně vyhradilo ministerstvo práce a sociálních věcí pro provoz příspěvkových organizací Jihomoravského kraje, stačí domovům sociální péče na šest měsíců provozu. Jejich ředitelé už přistoupili k režimu úspor, přesto peníze z kraje stačit nebudou.

„Je pravda, že ministerstvo letos rozdělilo mezi kraje mnohem méně peněz než v roce 2008. Tehdy měl Jihomoravský kraj na provoz svých sociálních zařízení sedm miliard korun, letos dostal ke stejnému účelu pouze čtyři a půl miliardy. To je opravdu výrazný rozdíl. Po různých výhradách se podařilo z ministerstva získat další miliardu a půl, to dělá dohromady šest miliard, tedy stále o miliardu méně než v loňském roce,“ vypočítala krácení dotací ředitelka blanenského Senior centra Lenka Dražilová.

Podle ní by přitom příspěvkové organizace kraje vzhledem ke vzrůstajícím cenám energií letos potřebovaly na svůj provoz celkem osm miliard korun. „Byla jsem teď na poradě ředitelů těchto zařízení, kde jsme jednali i se zástupcem ministerstva práce a sociálních věcí. Pochopila jsem, že ministerstvo má při rozdělování dotací své priority, mezi které příspěvkové organizace zřízené krajem nepatří,“ dodala Dražilová.

Na zařízení na Blanensku tak dolehla nečekaná finanční krize. Většina organizací musela začít šetřit. Poskytovaných služeb se ale úspory údajně nijak nedotknou.

„Zavedli jsme pravidla pro co nejúspornější režim. Je ale třeba si uvědomit, že je začátek května a my v červenci a v srpnu musíme připravit rozpočet na příští rok. Nevíme přitom, s jakou částkou můžeme počítat. Ta situace je opravdu velmi komplikovaná. Zřizovatel nás ujistil, že ji řeší, a my doufáme, že se kraji podaří chybějící peníze získat,“ řekla ředitelka Sociálních služeb Šebetov Zdeňka Vašíčková.

Sociální služby Šebetov jsou jednou z větších krajem zřizovaných příspěvkových organizací. Spravují dvě zařízení se sto osmdesáti klienty. I jejich rozpočet je zatím v mínusu. Nezmění to ani sponzorské dary. „Vyvíjíme spoustu aktivit. Loni se nám tak podařilo získat šest set tisíc korun. Na pokrytí chybějících peněz to však nestačí,“ přiznala Vašíčková.

Krajští radní zatím doufají, že chybějící peníze přijdou ještě z ministerstva. Připouští také možnost, že by příspěvkové organizace financovali z rozpočtu kraje.

„Předpokládáme, že do konce roku ministerstvo své rozhodnutí přehodnotí. Snížení dotací byl krok proti sociálním službám obecně, byla to velká chyba. My se teď snažíme vyjednat s ministerstvem další dotace. Pokud se to nepodaří, krajská rada rozhodne o dalším postupu,“ dává naději zastupitelka kraje Marie Cacková z Kunštátu.