Sjeli se sem na pozvání tamní Střední školy uměleckoprůmyslové a technické, která ve městě uspořádala nultý ročník sochařského studentského sympozia Šamot 2007.
Z návrhů vybírala odborná komise
Osm výtvorů na téma Od základu, které mohly přijít na svět, vybrala z dvaceti návrhů už v březnu komise složená z odborníků, pedagogů a umělců. „Sympozia se účastní studenti ze středních uměleckých škol zVelkých Opatovic, Uherského Hradiště, Brna a Světlé nad Sázavou, a dvou vysokých škol z Olomouce a Plzně,“ uvedl za pořádající školu akademický malíř Martin Kotek. Hotová díla po vypálení v peci zkrášlí zámecký park ve Velkých Opatovicích.
Studenti tvořili ze šamotu, se kterým někteří neměli moc zkušeností. „Nejsem na něj zvyklá, ale dělá se s ním docela dobře,“ řekla například Romana Kučerová ze školy ve Světlé nad Sázavou. Ta se rozhodla ztvárnit šroubovici DNA. „Myslím, že DNA je takový základ. Původně jsem plánovala, že se bude skládat z patnácti dílů, ale protože na práci máme jen jeden týden, tak jej bude tvořit jen asi šest dílů,“ prozradila studentka. Šamot si pochvalovala Ludmila Šebelová z pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „Jen se musí průběžně zavlažovat, aby moc netuhl,“ upřesnila.
Materiál i prostory na výrobu účastníkům sympozia poskytla šamotka. „Dali jsme studentům k dispozici dvě naše hmoty, které standardně používáme pro výrobu našich věcí. V našich pecích jim bude umožněn také výpal,“ řekl technolog PD Refractories Miloslav Žák.
Geometrický objekt i semínko
Téma Od základu pořádající škola vybrala proto, že od prvního září vstoupila do nové éry pod novým názvem jako výtvarná škola na úrovni konzervatoře. Studenti téma pojali různě. Například Ludmila Šebelová se rozhodla pro geometrický objekt s geometrickým výřezem. „Tento tvar beru jako základ těles,“ vysvětlila. Svůj návrh ale musela zmenšit, aby se vešel do pece. Monika Gregorová z velkoopatovické školy si vymyslela zvětšeninu stylizovaného semínka. „Bude to semínko v rozpuku. Hmotu dávám se svými pomocníky do sádrové formy, až uschne, tak ji vyklopíme a začistíme,“ popsala dívka.
Martin Kotek oceňoval hlavně invenci a tvůrčí kreativitu mladých umělců. „Jsem potěšen, že jsou tvorbou zaujati. Je to pro ně velká výzva a zkušenost. Je dobře, že jsou schopni samostatně realizovat monumentální objekty,“ míní.
Velkoopatovická škola chce v budoucnu pořádat další ročníky sympozia. „Vyjdeme z letošní zkušenosti. Sympozium bychom mohli rozšířit o další školy v rámci Asociace středních uměleckých škol,“ dodal Kotek.