Silnice druhé a třetí třídy pokrývá po posypu rozbředlý sníh. Někde však i led. „Nyní máme v terénu veškerou techniku. Problém bývá, pokud hustě sněží a navíc fouká vítr, v úsecích kolem Lipovce, Žďárné, Němčic a výše položených místech regionu. Snažíme se silnice postupně prohrnovat a sypat. Zatím nemáme hlášené žádné kalamitní stavy," uvedl v úterý dopoledne dispečer blanenské pobočky Správy a údržby silnic Josef Martinek.

Policisté a záchranáři vyjížděli v úterý dopoledne k dopravní nehodě dvou aut do Valchova. Tam se srazila krátce po deváté hodině. Zranili se při ní dva lidé. „Čtyřiapadesátiletý muž za volantem Fordu Focus vylétl na zasněžené silnici v jedné ze zatáček do protisměru a narazil do Škody Superb. Nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky. Oba řidiči se při nehodě lehce zranili," řekla policejní mluvčí Iva Šebková. Dechová zkouška vyloučila, že by řidiči před jízdou pili alkohol. Škoda na havarovaných autech přesáhla podle odhadů policistů dvě stě tisíc korun.

Problémy měl řidič kamionu v Bukovince, který s vozidlem zapadl do příkopu. „Kamion, který nebyl naložený, sjel mimo vozovku. Poblíž byl sypací vůz, který se jej pokusil vyprostit. To se mu ale nepovedlo. Kamion proto nakonec dostalo ven až naše vyprošťovací vozidlo," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Na problémy s průjezdností silnic si na našem webu v pondělí stěžovala čtenářka, která se podepsala jako denča. „Silničářům se opět nechtělo, úsek Šebetov-Vanovice se ani neobtěžovali ráno protáhnout. Směr na Boskovice to vcelku ušlo, ale díky neprotažené cestě jsem si musela zajet o dvanáct kilometrů," napsala čtenářka.

Špatný stav silnic ve směru z Šebetova do Vanovic vadí i starostovi Šebetova Zdeňku Čížkovi. „Sníh na silnici je spíše rozježděný než prohrnutý. Silničáři se zaměřují na hlavní silnice a tady prohrnovat nestačí. Zapomíná se ale na to, že Šebetov je přestupní stanice autobusu pro ty, kteří míří do Letovic na vlak. S takovým stavem silnice, jaký byl například v úterý dopoledne, ale ten vlak cestující nemohou stihnout. Autobusy totiž musely jezdit kvůli neprohrnuté silnici krokem," řekl starosta.

Cestující, kteří jeli v úterý vlakem z Rájce-Jestřebí, Blanska a Adamova do Brna, přijeli do práce o více než půl hodiny později. Dva vlaky mezi sedmou a osmou ráno měly zpoždění. V železniční stanici Rájec-Jestřebí totiž přimrzla jedna z výhybek. „Muselo se tudy jezdit jen po jedné koleji a dva osobní vlaky ve směru na Brno tam musely zůstat. Nabraly více než půlhodinové zpoždění. Závada už je odstraněna," řekl mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Její slova potvrdil také Jakub Ptačinský ze Správy železniční a dopravní cesty. „Jedna z výhybek zapadla sněhem a zamrzla. To se v zimě stává. Do terénu okamžitě vyrazila pracovní četa a výhybku zprovoznila," uvedl Ptačinský.

Problémy dostat se do práce do Brna měl v úterý ráno například Jan Kořalka z Adamova. Nakonec zůstal a pracoval z domu. „Přišel jsem na nádraží před půl osmou ráno. Ale půlhodiny na Brno žádný vlak nepřijel. Tak jsem se vrátil a pracuji raději z domu," řekl muž.