Červený veterán s poznávací značkou BKD 58-85 zatím podle šéfa expedice a mechanika Jana Černého šlape jako hodinky. „Vše cajk, jen někteří řidiči kamionů jezdí jako hovada. V autě máme dva ventilátory, topení spojené dohromady. Tak dávají dost vzduchu. Čelní sklo se nemlží,“ okomentoval jízdu mrazivým Pobaltím nadšenec z komunity Stovkou tam a zpět.

Zdroj: Youtube

Posádku kromě něj tvoří ještě instalatér Miroslav Kakáč a inženýr Stanislav Vítek. U Čudského jezera v Estonsku si dali saunu a odpočinuli si. To už na tachometru stovky bylo téměř dva tisíce kilometrů. Celkem jich najedou přes čtyři a půl tisíce. Výprava má za sebou také výstup na nejvyšší vrchol Pobaltí, estonský Suur Munamägi nedaleko lotyšských a ruských hranic.

Jan Černý ze Žďáru na Blanensku (na snímku uprostřed) vyráží s fanoušky historických aut značky Škoda opět do akce. Výprava komunity Stovkou tam a zpět nabrala v pátek směr Estonsko.
Z Blanenska na sever! Mechanik, instalatér a inženýr jedou veteránem do Estonska

Po týdenní cestě chce trojice výletníků navštívit také druhý největší estonský ostrov Hiiumaa v Baltském moři. Když je tuhá zima, spojuje ho s pevninou nejdelší evropská ledová cesta. „Je dlouhá šestadvacet kilometrů. Na jízdu po ledu jsme se moc těšili. Bohužel, podle aktuálních zpráv tam není moře zamrzlé, takže na ostrov se se škodovkou dostaneme asi jen trajektem,“ zmínil těsně před odjezdem Černý.

Za posledních několik let s přáteli z komunity Stovkou tam a zpět najel se svým veteránem po Evropě několik desítek tisíc kilometrů. Byli v Nizozemsku, Finsku, ve Francii, projeli Norsko, Anglii a Skotsko. A také Balkán. „Pořád říkám, že škodovky jsou na cestování nejlepší auta. Jenom musejí mít motor vzadu. S tím, že se něco po cestě může pokazit, se počítá. S sebou si vezeme náhradní poloosu a těsnění pod hlavu motoru. Zatím jsme vždy dojeli v pořádku,“ dodal Černý.

Zdroj: Youtube

Výpravu nadšenců může kdokoliv podpořit na bankovním účtu zmíněné komunity 2900475350/2010. Jména dárců jsou pak tradičně napsaná na kapotě historického vozu, se kterým brázdí Evropu. Videa a fotografie z průběhu cesty Černý společně s přáteli už zveřejňují na sociální síti a také na kanále Youtube.