Letos se přitom v malé vesničce na severu regionu jedná už o druhou figuru obřích rozměrů. Na jaře totiž crhovský zemědělec Michal Fukač s přítelkyní Monikou Procházkovou zabodovali s parádně vyvedeným a vyzdobeným velikonočním zajícem. „Náš velikonoční zajíc z balíků slámy měl ve vesnici i mimo ni velký úspěch. Hlavně dětem se moc líbil. Tak jsme chtěli udělat další postavu. Inspiraci jsem hledala na internetu,“ popisuje nevšední počin Procházková.

Jako materiál dvojice opět použila slámu. Té mají v domácím hospodářství dostatek. Balíky obalili bílou fólií, aby se co nejvíce přiblížili sněhové barvě. Knoflíky, noc, oči a další drobnosti Crhovští vyřezali z dřevěných desek. „Pomáhala mi kamarádka Martina Štenglová, protože mám špatnou ruku. S dětmi z místního klubu pak udělali výzdobu na adventní věnec,“ říká žena.

Neukáznění řidiči v Blansku blokují hasiče při výjezdech. V Poříčí jezdí na červenou. Na snímcích okolí kruhového objezdu nedaleko hasičské stanice, kde jsou rozmístěné semafory.
Neukáznění řidiči v Blansku blokují hasiče. V Poříčí jezdí na červenou

Pak už nastoupil do akce její přítel Michal Fukač, který nakladačem přivezl na náves dva balíky slámy a postavil z nich sněhuláka. Dřevěné ozdoby pak přivrtal vruty. „Na hlavě má sněhulák velký kalfas na maltu. My v něm máme na statku vodu pro zvířata. I s tímto kloboukem má ke třem metrům,“ usmívá se crhovský zemědělec.

Na domácí farmě obhospodařuje bezmála padesát hektarů půdy. S rodinou chovají koně a skot. Až slaměný sněhulák „roztaje“, balíky využije jako stelivo pro zvířata. „Naše zvířata kvůli použité slámě určitě nestrádají. Stejně jako u velikonočního zajíce ji později využijeme jako stelivo. Chtěli jsme prostě udělat radost dětem. I naše dvě jsou ze slaměného sněhuláka nadšené,“ dodává Fukač.

Paráda, jako v Alpách! Běžkaři berou Sloup útokem.
Jako v Alpách. Mráz a všude bílo. Běžkaři berou Sloup na Blanensku útokem

A jak dlouho bude slaměný sněhulák na crhovské návsi dlouho stát? Podle Moniky Procházkové určitě do Tří králů. A možná i déle. Nyní netradiční figuru obklopuje vysoká peřina čerstvého prašanu. A ozařují ho solární světélka. Při cestě na sjezdovku do nedaleké Olešnice nebo Hodonína parádní tip na společnou fotkou do rodinného alba, nemyslíte?