VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smutná vzpomínka: před deseti lety zaplavila Olešnicko povodeň

Olešnicko – Byl pondělní podvečer 15. července roku 2002. Obyčejný prázdninový den po víkendu. Když kolem páté hodiny začalo na Olešnicku pršet, asi nikoho z tamních lidí nenapadlo, že to nebude běžný letní déšť. Jenže v pár minutách jako by se tam otevřela nebesa.

13.7.2012
SDÍLEJ:

Historické snímky z ničivé povodně v Olešnici v roce 2002.Foto: archiv města Olešnice

Přišly bouřky a hlavně neskutečný liják. Takový, kterému se říká přívalový déšť a vyznačuje se tím, že na malém prostoru spadne obrovské množství vody. Koryta řek, rybníky, nádrže ani půda nemají šanci ji pobrat. „Přišel čtrnáct kilometrů vysoký mrak, který se vypršel na jednom místě. Za pětačtyřicet minut zde spadlo sto jednasedmdesát milimetrů srážek na metr čtvereční. To je u nás čtvrtina běžného ročního průměru. Meteorologové tehdy říkali, že na celém území Evropy se něco takového stane za rok tak třikrát, ale téměř vždy mimo obydlené oblasti," přibližuje rozměry bleskové povodně tehdejší starosta Olešnice Zdeněk Peša, který město vede i dnes. Na povodeň se tak lidé neměli šanci nijak připravit.

Za deset let technologie značně pokročily. Dnes například radary přesně v pětiminutových intervalech zaznamenávají postup srážek, což každý může v intervalu deseti až patnácti minut sledovat na internetu, třeba přímo ve svém mobilním telefonu. Podle Milana Šálka z brněnského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu by ale i v dnešní době v případě tak náhlé povodně bylo včasné varování problémem. „Vydáváme varování například před bouřkami a možností přívalových dešťů. Předpovědět dostatečně dopředu, kam přesně padne takový příval vody jako před deseti lety na Olešnicko, bychom ale asi ani dnes nezvládli," říká Šálek.

Boj o život

Voda tehdy brala vše, co jí přišlo do cesty, a zanechala po sobě obrovskou spoušť. Někteří bojovali o holý život. Dvě ženy tento boj prohrály – v Crhově vodní příval odnesl sedmašedesátiletou důchodkyni, v Hodoníně u Kunštátu o rok mladší ženu, která tam byla na chatě. Obě byly nalezené mrtvé až další den.

„Když tehdy začalo pršet, zrovna jsem jel od Poličky. Vůbec to nevypadalo nebezpečně. Přílivová vlna, která pak přišla, byla strašná. Voda vytrhala asfalt ze silnic, auta plavala," vzpomíná s odstupem deseti let dvaapadesátiletý Zdeněk Stejskal z Crhova.

Vzpomínat na tehdejší události se bude také tuto neděli. „Připomeneme si je přesně v den desátého výročí této bleskové povodně," říká olešnický starosta.

Do Olešnice jsou na neděli pozváni nejen lidé, jež velká voda nějak zasáhla, ale také ti, kteří pomáhali odstraňovat její následky, tehdejší zástupci obcí, kraje a další. Program začne v jedenáct hodin mší svatou s žehnáním nových božích muk. Ta stojí na pláních mezi Olešnicí a Kněževsí, zhruba v místech, odkud se voda na postižené obce začala tehdy před deseti lety valit. Boží muka jsou zasvěcena svatým Floriánovi, Janu Nepomuckému, Agátě a Barboře a mají zpodobňovat čtyři základní živly – vodu, oheň, vzduch, zemi. „Chceme, aby boží muka připomínala povodeň i v době, kdy už nebudou žít pamětníci," říká Peša.

Příchozí si budou moct prohlédnout také výstavu fotografií nazvanou Ve stopách velké vody a odpoledne posedět při hudbě u hasičské zbrojnice. Na druhou hodinou odpolední je naplánováno slavnostní předání opravené hasičské zbrojnice olešnickým hasičům. Povodeň hasičárnu také notně poničila. „Tehdy jsme z ní na poslední chvíli stihli jen vyjet s auty. Pak už byla všude voda," vybavuje si velitel zásahové jednotky olešnických hasičů Kamil Holek. Právě hasiči patří podle Peši mezi ty, kteří si poděkování obzvlášť zaslouží. „V hasičské zbrojnici mají nyní novou šatnu, dílnu, podlahy v garážích, omítku a tak dále," dodává olešnický starosta.

Živel v roce 2002 nejvíc postihl Crhov, kde voda vytopila polovinu z asi šedesáti domů a některé vážně poškodila. Desetimilionové škody však sčítali i v Olešnici, Hodoníně u Kunštátu, Zbraslavci, Sychotíně. V těchto obcích dvacet dní trval stav nebezpečí. Některé domy musely být zbourány, byly zničené silnice, pole, zahrady, mosty. Díky pomoci řady dobrovolníků a rychlému přísunu státních i krajských peněz se v podstatě vše podařilo za několik měsíců dát do pořádku. Zůstaly jen vzpomínky. Které zhmotňují nová boží muka.

CELÉ TÉMA O POVODNI VČETNĚ ROZHOVORŮ S TEHDEJŠÍM STAROSTOU A VELITELEM OLEŠNICKÝCH HASIČŮ ČTĚTE V SOBOTNÍM VYDÁNÍ BLANENSKÉHO DENÍKU ROVNOST

Autor: Leona Paroulková

13.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1.B ze ZŠ Dvorská v Blansku s paní učitelkou Ivanou Klimešovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme žáky ze Základní školy Dvorská v Blansku

Nemoc. Ilustrační foto.

Chřipka hrozí. Nemocných lidí stále přibývá

Prezidenta volili i studenti v Blansku. Účast byla 86 procent

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Koho by si středoškoláci vybrali za svého prezidenta? Odpověď přinesou dvoudenní studentské prezidentské volby, které se v České republice konají už od úterý. Na Blanensku se do nich zapojily celkem čtyři školy, na Vyškovsku žádná.

Divočáci rozrývají půdu mezi domy. Mají hlad

Blanensko /FOTOGALERIE/ - Černá zvěř vychází z lesů a míří mezi domy. Je přemnožená a dlouhodobé sucho způsobilo nedostatek potravy.

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

Jižní Morava – Působí v zahraničí. Najdou si českou firmu, vytvoří e-mail podobný tomu, jaký v ní používá ředitel. Pošlou zprávu účetní a nechají si poukázat peníze na zahraniční účet. Okradených firem přibývá.

Nová Brána či okna. Zámky v zimě čekají opravy

Blanensko, Vyškovsko – Zaměstnanci zámků se vrhli do úklidu, do práce se dali řemeslníci. Většina památek v regionu sice zavřela už v listopadu, ruch v komnatách ale neutichl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT