Rozzuření pitbully, otrhané oblečení, zvláštní výraz v očích. Léto konečně přišlo i na Blanensko. A kromě turistů a maminek s kočárky vylákalo do ulic také opilce a narkomany. Těch podle organizace Podané ruce, která sčítá drogově závislé také na Blanensku, možná nepřibylo. Jen jsou prostě v létě víc vidět.

„Je to logické. Když začne svítit slunce, tak i lidi, kteří jsou na drogách, to táhne ven. I oni chtějí jít k vodě a na slunce, proto to také vypadá, že jich přibývá,“ vysvětlil Jiří Valnoha z terénní drogové služby na Blanensku.

Léto je ale podle odborníků z hlediska závislosti nebezpečné také pro mladé lidi, kteří mají prázdniny, volno, čas i chuť vyzkoušet něco nového. „Většina z nich se na drogách závislá nestane, ale nikdo neví, jestli do toho nespadne právě on. A ještě nebezpečnější je snad u mládeže alkohol. Nikde jinde ve světě nepije tolik mladých lidí jako v Čechách,“ varuje Valnoha.

Parky, Wanklovo náměstí, Rožmitálova ulice. Na těchto a dalších místech lidé v Blansku v těchto dnech potkávají lidi, kteří mají problémy s drogami a alkoholem. Většinou jsou uzavření sami do sebe, v okolí však budí i strach. „Nemám z nich dobrý pocit, tak si jich radši vůbec nevšímám. Nezlobte se, ale nic víc Vám neřeknu,“ schovává se paní z rychlého občerstvení v centru Blanska.

„Samozřejmě, že se bojím, i když se mi naštěstí zatím nic nestalo. Prostě nedokážu odhadnout, co od těchto lidí mám čekat a tak se jim raději vyhnu,“ říká květinářka.

Centrum Blanska se snaží pravidelně kontrolovat městští policisté. „Když je teď teplo, tak v ulicích pochopitelně tráví víc času všichni obyvatelé města. Tedy i ty problémovější skupiny jako jsou třeba narkomani. Jestli jich přibývá, říct nedokážu. Jejich počet se spíš mění ve vlnách. Jako všude, i v Blansku jsou takové ty známé firmy. A pokud se zrovna vrátí z vazby, nabalují se na ně další a i v ulicích je jich prostě víc,“ přiblížil zástupce ředitele městské policie v Blansku Stanislav Sotolář.

Podle šéfa strážníků Martina Lepky se začínají narkomani objevovat i mezi blanenskými bezdomovci. „Bezdomovci jsou náš věčný boj. Kromě alkoholu u nich občas najdeme i drogy. Hlavně ti mladší s nimi mívají problémy,“ doplnil Lepka.

Kolik drogově závislých je momentálně na Blanensku se podle organizace Podané ruce odhaduje jen těžko. Víc než jinde tu totiž mezi narkomany vládne pervitin. A s ním obvykle narkomani na ulice nevylézají. „Pervitin je specifikum u drogově závislých na celé Jižní Moravě a hlavně na Blanensku. Lidé, kteří jsou na něm závislí, se většinou nesrocují do nějakých velkých skupin, ale jsou roztroušeni po celém okrese do měst i do vesniček. S drogami často ani neobchodují. Vaří je sami pro sebe a snaží se být co nejmíň vidět,“ popsal Valnoha s tím, že na Blanensku se sdružením komunikuje asi dvě stě třiceti závislých lidí. Ve skutečnosti jich ale může být mnohem víc.

Také podle policistů pervitin na Blanensku vede. Jen v letošním roce objevili pět dalších varen. „Za první pololetí letošního roku jsme v regionu šetřili deset případů souvisejících s drogami. V pěti se jednalo o varny pervitinu, v dalších pěti pak o prodej marihuany. Právě z prodeje marihuany jsou nyní podezřelí tři mladiství,“ upřesnila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

I když se policistům podaří některé z pervitinových varen vymítit, podle nich je to boj s větrnými mlýny. „I když dopadneme nějaké pachatele, objeví se zase další. Hodně z nich samo pervitin užívá a tak zakládají další varny, ve kterých si jej také vaří,“ doplnila Šebková.