Osmimetrová socha Štefánika byla jedním z největších projektů, na kterém firma zabývající se výrobou umělecké litiny dosud pracovala. Její dílo nyní stojí před budovou Slovenského národního divadla v centru Bratislavy.

Zmenšeniny sochy měří osmnáct a osmadvacet centimetrů. „Nápad nechat je vyrobit jsme dostali po první návštěvě prezidenta Kisky v České republice," uvedl Hlaváč. Kiska přijel letos v červenci do Prahy, kde se setkal se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Při té příležitosti navštívil i pražský památník Milana Rastislava Štefánika.

Blanenští slévači už dostali za litinové sošky od slovenského prezidenta písemné poděkování. „Samozřejmě jej při některé jeho návštěvě České republiky u nás rádi přivítáme," doplnil Hlaváč.

Skulptura Štefánika, která od jara 2009 zdobí Bratislavu, je kopií jeho soch stojících v Praze a Paříži. Ty ale měří jen dva metry. Osmimetrové dílo v Blansku vznikalo za pomoci expertů. Vytvořeno bylo tak, aby bez problémů odolalo větru o rychlosti sto osmdesát kilometrů v hodině. Socha je zpevněna v nohou a skládá se ze čtyř částí.