„Jé, to je škoda, že nezpíváte později. Já jdu na šestou do kostela na mši. Tak třeba vás uslyším, jak půjdu kolem. Mrzí mě to. Hned bych si nějakou koledu zazpívala a poslechla si, jak zpívají redaktoři Blanenského deníku," hlásí s úsměvem čiperná důchodkyně Zdenka Kolmačková.

Na plácku před vánočním stromem si začínají chystat nástroje a noty členové sboru Šošůvská schola. S mrazem bojují statečně. „Uvidíme, jestli mi půjde naladit kytara. Ale myslím, že to dám i v mínus patnácti," směje se kytarista Lukáš Keprt. „Mně se bonga nerozladí, ale zase jsou tvrdá jako šutr," přidává se Jiří Michlíček.

Vedoucí sboru Marie Hasoňová měla hrát na housle, ale ty se jí v mrazu rozladily. „Nevadí, doženu to zpěvem," dodává s tím, že koledy cvičil sbor dva dny.

Před šestou už před vánočním stromem podupává hlouček lidí. Mezi nimi i Jarmila Strakerlová. „Já se přišla podívat na dceru. Se scholou zpívá už pět let. O dnešní akci jsem si přečetla v novinách a moc se těším, jak si zazpívám koledy. Sice moc zpívat neumím, ale to nevadí," povídá žena.

„To my jsme přišli, protože jsme chtěli vidět, kdo píše články do Blanenského deníku. Ale koledy si také rády zazpíváme," říká další žena.

Na rozehřátí před sérií vybraných koled hraje sbor skladbu Vločka od skupiny Javory. Pak Zafúkané od Fleretu. Někteří z příchozích listují středečním vydáním Blanenského deníku Rovnost a opakují si slova pěti koled. „O zpívání jsme si přečetli na internetu. Do Prostějova to máme daleko, tak jsme přijeli sem. V Ostrově máme dceru, tak jsme ji vzali s sebou," hlásí Pírkovi z Nivy.

To čtyřletého Františka Hasoně koledy moc nezajímají. „Já chci, aby už byly Vánoce. Pod stromeček bych chtěl bubny, varhany a bednu s kabelem a světýlky," má jasno drobný hošík s brýlemi.

„Nesem vám noviny, poslouchejte!" začíná sérii koled Šošůvská schola. Pak jdou na řadu další. Bohužel mráz je nesnesitelný a hudebníci jsou za chvíli zmrzlí až na kost a nemohou zahrát vše, co si nacvičili. Vystoupení tak končí krátce po šesté. „Děkujeme Šošůvské schole za krásné vystoupení a výdrž v tomto mrazivém počasí. I vám, kteří jste si s námi přišli zazpívat koledy. Příští rok bude celé Česko zpívat koledy zas," loučí se s přítomnými šéfredaktorka Blanenského deníku Rovnost Leona Paroulková.