Dnes už ale tato místa obepíná lešení. V současnosti se totiž tamní kostel Panny Marie Bolestné opravuje.

„Rozbité krovy pocházely ještě z osmnáctého století. Zčásti shnilá a poškozená byla i střešní krytina,“ vysvětlil důvody opravy sloupský farář Karel Chylík.

Podle něj se na kostele opraví také staré sněhové zábrany a oplechování střechy, které přiléhají k věžím. Sněhové zábrany už v zimě nestačí padající zledovatělý sníh zastavit a ten pak rozbíjí střešní krytinu.

„Opravu odhaduji asi na půl milionu,“ vypočítal Chylík. Většinu peněz zaplatí sloupská farnost. Sloupští farníci spoléhají také na peníze ze sbírek nebo darů.

„Opravy kostela chceme dokončit v říjnu, ale vše záleží na počasí,“ okomentoval rozmary letošního léta Chylík.

I když jsou stavební práce v plném proudu, kostel zůstává přes léto otevřený. „O prázdninách mohou lidé do kostela přijít od devíti do dvanácti dopoledne a odpoledne od dvou do pěti,“ dodal farář sloupského kostela KarelChylík

Barokní kostel Panny Marie Bolestné pochází z poloviny osmnáctého století. Nechala jej postavit Karolina, manželka hraběte Karla Ludvíka z Roggendorfu. Právě ten do sloupského kostela společně se svojí ženou umístil dřevěnou sochu Panny Marie Bolestné, jíž je kostel zasvěcený. Tělo zakladatelky kostela Karoliny, která zemřela v roce 1759, je uloženo v kostelní kryptě. Ta je krytá náhrobní deskou, jež se nachází po cestě k hlavnímu oltáři.

JANA NAVRÁTILOVÁ