Obloha se zatáhla a přihnal se vydatný přívalový déšť s krupobitím, který znamenal pro městys milionové škody. Před pěti lety Vesnici roku 2000 totiž zcela nečekaně zasáhla ničivá povodeň. U příležitosti výročí připravili místní na letošní prázdninové měsíce výstavu, která má připomenout nejvíce postižená místa ve Sloupě. „Museli jsme začínat úplně znovu,“ sdělil starosta Sloupu Josef Mikulášek.

Valící se voda, všude bláto a kusy nábytku, zaplavené sklepy, místní základní i mateřská škola. Zničené silnice, mosty nebo ploty. Okamžiky, na které se nezapomíná, má dodnes před očima například Karel Kuchař ze Sloupu. „Za jeden měsíc zde udeřily povodně hned dvakrát, a to dokonce během dvou týdnů. Ta druhá však byla o poznání horší. Nedá se na to zapomenout, bylo to hrozné,“ sdělil.

Během hodiny se totiž před pěti lety od severu přihnala do Sloupu nečekaně silná bouře. „Celá spoušť trvala asi hodinu. Za tu krátkou dobu se stihly vytvořit dva proudy vody a bahna, které do Sloupu stékaly z okolních polí,“ upřesnil zástupce velitele družstva místních dobrovolných hasičů Rostislav Fiala. Podle hasičů se voda s bahnem valila na vesnici od západu, od nedalekých Petrovic, Žďáru a Němčic. „Povodeň udeřila zákeřně. Voda přišla z ulic a ne z potoka nebo řek, jak bývá zvykem,“ dodal.

Místní hasiče, dobrovolníky, silničáře a lidi ze Sloupu čekalo čtrnáct dní dřiny. „Dva týdny v kuse jsme celé dny odklízeli nánosy bahna, odčerpávali sklepy, uklízeli ulice. Víc se v takových chvílích dělat bohužel nedá. Musíte jen čekat, až voda opadne. Naštěstí se tehdy nikomu nic nestalo,“ podotkl Fiala. Podle starosty městyse se do úklidových prací zapojili snad všichni místní, pomohli však i lidé z okolí. „Odklízet bahno a odpad nám pomáhalo mnoho hasičských jednotek z okolí, byli zde i silničáři nebo charita z Blanska. Dokonce i sousedé mnohdy zapomněli na své spory a pomáhali si navzájem,“ sdělil Josef Mikulášek.


Celkové škody po povodni se vyšplhaly na částku dvacet milionů korun. „Po vítězství v soutěži o vesnici roku 2000 to byl pro nás šok, protože jsme vlastně museli začít znovu. Od obcí z celé republiky nám přišlo asi půl milionu korun. Dostali jsme i peníze z Jihomoravského kraje. Na nové hřiště u základní školy jsme získali milion a půl až z Lucemburska. Po celém Sloupu jsme tedy nechali udělat nově dlažby, což paradoxně někde vypadalo lépe než před povodněmi. V nejvíce postižené ulici jsme zbudovali novou kanalizaci a chodníky. Dnes můžeme říct, že jsme zvládli opravit skoro všechno až na nějaké okrajové části. Celkovou škodu po povodních jsme vyčíslili na dvacet milionů. Třináct z nich se nám podařilo získat,“ upřesnil Mikulášek.
Rozsáhlá protipovodňová opatření však Sloupským prozatím stále chybějí.

„Máme projekty na vybudování suchých poldrů ve žďárském a němčickém katastru. Budeme tedy žádat o dotace. Do konce letošního roku plánujeme udělat rybník, který by měl pomoct zadržet vodu, a také jsme stihli udělat odvodňovací příkop od Žďáru, aby případná voda netekla přes pozemky, kde se právě staví domy,“ sdělil starosta.

Povodeň v číslech

Počet zaplavených domů - 80
Počet tun odvezeného bláta a odpadu při úklidu - 1520
Úhrn srážek - 33mm/m2
Množství vody, které přiteklo do Sloupu:
od severu - 17 tisíc litrů/s
od západu - 22 tisíc litrů/s
Náklady na úklid - 1 milion Kč
Celkové škody - 20 milionů Kč