Spíše jako ve středověkém saském městě Hameln, než jako v poklidné moravské vesnici si ještě nedávno museli připadat obyvatelé Příhonu, místní části městysu Sloup. Trápil je totiž podobný problém. Přemnožení velcí hlodavci. Zatímco hříšné město z dávné legendy terorizovaly krysy, Sloupské trápí jejich odolnější a životaschopnější bratranci. Potkani.


„Sestra se jednou v létě k večeru byla projít a když se pak vracela domů, nepříjemně ji překvapilo množství mrtvých tělíček potkanů, které na silnici přejala auta,“ popisuje Filoména Musilová, jež v Příhonu žije.
Potkani však nezůstali jen na silnici. Troufli si až takřka ke dveřím jejího domu. „Jednoho na našem dvorku chytla a zadávila naše fenka Aida,“ řekla Musilová.


Neustále se opakující setkávání s nevzhlednými tvorečky přimělo občany Sloupu k ráznému řešení nepříjemné situace. „Obdrželi jsme stížnost na přemnožení potkanů,“ uvedla Šárka Výtešníková, vedoucí protiepidemického oddělení blanenského pracoviště Krajské hygienické stanice.
Pracovníci hygieny neváhali a provedli v Příhonu kontrolu. Ta jen potvrdila to, co místní už dávno věděli. „Došli jsme k názoru, že potkani jsou zde opravdu přemnožení,“ řekla Výtečková.


Hygienici okamžitě nařídili provedení deratizace. Ta probíhá v současné době. „Musíme ji zaplatit z obecních financí, přestože za přemnožení hlodavců podle mého mohou spíše soukromníci,“ mračí se starosta Sloupu Josef Mikulášek.
Případ Příhonu je na Blanensku ojedinělý. „Podobnou stížnost jsem řešila poprvé za tři roky, co zde pracuji,“ říká hygienička Vaverková.

V ostatních obcích zatím podobné případy řeší místní úřady bez přispění hygienické stanice. Jejím pracovníkům pak jen zašlou zprávu o deratizaci a jejích výsledcích.
„Deratizaci necháváme provést preventivně i dvakrát do roka,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Prevence se jeho městu vyplácí, zatím se nestalo, že by se tam hlodavci přemnožili.


Menší obce nemají na pravidelnou deratizaci dostatek peněz. Pokud se ale problém s hlodavci objeví, snaží se jej řešit. „Před několika lety jsme se na financování deratizace domluvili s firmou, v jejichž prostorách bylo ohnisko šíření potkanů,“ ukazuje možné řešení problému starosta Vavřince Miloslav Novotný .