Diváci zabloudí do srpnových bojů proti Napoleonovi roku 1813. Již pošesté si Sloupští připomenou minulost záživnější formou než přečtením z učebnice.
U zrodu tradičních „bojů“ stál Klub vojenské historie Sloup. Proto se podle předsedy klubu Jiřího Kučery dějiště bitvy přesouvá právě do tohoto městečka.

„Ve Sloupě je také pohřben starohrabě Hugo František ze Salmu. Ten byl zakladatelem Moravského zemského muzea a dokonce bojoval proti Napoleonovi a přímo s ním jednal, hlavně v Itálii,“ vysvětlil Kučera. Na programu dne je tedy i pietní akt u Salmova hrobu.

Poté, co se vojenské jednotky představí na náměstí u kostela, začne promenádní koncert Posádkové hudby Armády České republiky z Olomouce. Posluchači si letos poprvé vychutnají melodie domácích i zahraničních skladatelů, ale i hudbu ze slavných filmů. „Vše směřuje k bitevní ukázce, tam chodí i nejvíce diváků,“ míní Kučera.

Koaliční vojska vedená maršálem Karlem Filipem Schwarzenbergem se utkají s vojsky císaře Napoleona ve dvě hodiny na poli u koupaliště. Lidé uvidí víc než stovku pěšáků, jezdců na koních a dělostřelců. Všichni budou odění v dobových uniformách. „Letos jsme upustili od stavby dřevěných kulis, které jsme nakonec vyhazovali do povětří,“ sdělil Kučera s tím, že palba, dým a oheň na bitevním poli chybět nebude.

Znepřátelené armády se v podvečer se Sloupskými zabaví na lidové veselici.